‘Halep ya bizim olacak ya rejimin’

Tek çatı altında toplanan muhalifler, rejim kuşatmasını kırmak için başlattıkları operasyon hakkında “Halep ya bizim ya rejimin olacak” diyor

Giriş Tarihi: 30.10.2016
‘Halep ya bizim olacak ya rejimin’

Suriye'nin Halep kentinde Rusya'nın desteğini arkasına alan Beşar Esad rejiminin kuşatmasını kırmak için muhaliflerce cuma günü başlatılan taaruz dün de devam etti. Halep Fetih Ordusu adı altında toplanan muhalif gruplar kuzeyde rejim askerlerini hedef alırken, kentin batı ve güneyinde ise Şam rejimi yoğun bir hava bombardımanına başladı. SETA vakfı Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, İdlib ve Halep kırsalında saha çalışması yaptığını, bu sırada muhaliflerin kuşatmayı kırabilmek için yaptıkları hazırlıkları yakından görme fırsatı bulduğunu ifade etti. Suriye'nin kuzeyindeki hemen hemen bütün grupların Fetih ordusuna dahil olduklarını kaydeden Acun, "Halep saldırısını yöneten komutanlardan biri bana 'Halep'in kaderini belirleyecek saldırıyı yapacağız, ardından Halep ya bizim ya rejimin olacak' dedi" ifadelerini kullandı.

ESAD AÇLIĞI SİLAH OLARAK KULLANIYOR
Haftalardır 300 bin kişinin kuşatma altında yaşadığı Halep hakkında değerlendirmelerde bulunan ABD'li yetkililer, rejimin uluslararası hukuk tarafından yasaklanmış olmasına rağmen açlığı bir savaş yöntemi olarak kullandığını söyledi. ABD'nin rejime hukuki ve uluslararası kamuoyu baskısı yapmayı hedeflediği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Halep ya bizim olacak ya rejimin’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN