Türkmen şehri diken üstünde

Geçmişi işkence, zulüm ve savaş suçlarıyla dolu olan Şii milis grup Haşdi Şabi, Türkmen kenti Telafer’i ele geçirmek için operasyon başlattığını duyurdu

Giriş Tarihi: 30.10.2016
Türkmen şehri diken üstünde

Musul operasyonunda korkulan oldu. İran destekli silahlı Şii grup, Musul'un batı cephesinden Telafer'e doğru saldırmaya başladığını duyurdu. Türkiye'nin daha önce defalarca gündeme getirdiği Türkmen kentindeki katliam endişesi, bu saldırıyla doruğa çıkmış oldu. Hizbullah Kızıl Tugayları sözcüsü Cafer el Hüseyini, İranlı askerlerin kendilerine danışmanlık yaptığını ve Irak savaş uçaklarının da destek verdiğini belirtti. Haşdi Şabi komutanları ise Telafer saldırısının amacının "Suriye'nin Rakka şehriyle Musul'un bağını kesmek" olduğunu önesürdü. Milisler, Telafer'in yanı sıra Telabta ve Hatra kasabalarına da operasyon düzenleyeceklerini duyurdu. Öteyandan askeri kaynaklar, Haşdi Şabi'nin Telafer'e ulaştığına dair haberlerin propaganda amaçlı olduğunu ve milislerin kentten 75-100 km mesafede bulunduğunu belirtti. DEAŞ'ın Musul'u işgal ettiği 2014 yılında İranlı lider Ayetullah Sistani'nin çağrısıyla kurulan Haşdi Şabi adlı Şii milis grubu, Felluce operasyonuna da katılmıştı. Haşdi Şabi'nin Felluce'de sivil halka yönelik işkence ve cinayetleri ortaya çıkmış, uluslararası camia Şii milisleri kınamıştı. Uluslararası Af Örgütü, Haşdi Şabi'nin bu tavrını devam ettirdiği ve Musul'dan kaçan sivillere yönelik ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduğu uyarısını yaptı.

TÜRKİYE: TEDBİR ALIRIZ
Türkiye, Haşdi Şâbi milislerinin Telâfer'e girme ihtimâli nedeniyle bir Türkmen katliamı yaşanabileceği uyarısını defalarca dile getirmişti. Ankara, Türkmenlere yönelik bir katliamın önlenmesi için gerekli adımları atacağını Iraklı yetkililerle yaptığı her görüşmede dile getirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Telafer ve diğer bölgelerde saldırı olursa, yine burada bize yönelik bir tehdit oluşursa burada da tedbir alırız. Onlara yönelik saldırılar olursa elbette biz de buna duyarsız kalmayız" dedi.

MUSUL OPERASYONU DURDU
Musul'u DEAŞ'tan temizlemek için 17 Ekim'de başlatılan büyük operasyon durduruldu. ABD'li komutan Albay John Dorrian, Irak ordusunun Musul'a doğru ilerleyişi, güvenlik tedbirleri ve ikmal nedeniyle durdurduklarını bildirdi. Başika Kasabası'nı abluka altına alan Peşmerge güçleri ise bekleyişlerini sürdürüyor. Peşmerge güçlerinin DEAŞ'tan temizlediği köylerde yaşayan vatandaşların ise güvenli bölgelere tahliyesine devam ediliyor. DEAŞ militanları ile yaşanan sıcak çatışmaların ardından harabeye dönen köylerde ise mayın temizleme çalışmaları devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmen şehri diken üstünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN