Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her gün ikisi çiğ 3 yumurta

27 Kasım’da 117’nci doğum gününü kutlayacak olan Emma Morano, doktorunun yaklaşık bir asır önce verdiği tavsiyeye harfiyen uyduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Her gün ikisi çiğ 3 yumurta
Dünyanın en yaşlı insanı olarak bilinen İtalyan Emma Morano, 27 Kasım'da 117'nci doğum gününü kutlayacak. Ülkenin kuzeyindeki Verbania kentindeki evine AFP muhabirlerini kabul eden Morano, "117 olacağım" dedi. Kendisine yoğun ilgi olduğunu söyleyen Morano, "Kimseyi davet etmiyorum ama geliyorlar. Amerika, İsviçre, Avusturya, Torino, Milano'dan, dünyanın dört bir yanından beni görmeye geliyorlar" diyerek çok sevindiğini söylüyor.

100 BİN YUMURTA YEMİŞ
Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdıran 1899 doğumlu Morano'nun uzun yaşam sırrını, "Günde sadece üç yumurta yiyorum, hepsi bu kadar. Bisküvi de yiyorum. Fazla yemiyorum çünkü dişlerim yok" sözleriyle açıklıyor. Morano ayrıca bazen çok az et yiyor ve geceleri süt içiyor. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Morano 20 yaşındayken anemi yani kansızlık rahatsızlığı geçirmiş. Doktor ona günde ikisi çiğ biri pişmiş üç yumurta yemesini tavsiye etmiş ve Morano o gün bu gündür yumurta yemeyi hiç ihmal etmemiş. Kabaca bir hesap yapıldığında Morano'nun bugüne kadar 100 bin kadar yumurta yediği ortaya çıkıyor. Morano'nun 27 yıldan beri doktoru olan Carlo Bava ise "Emma her zaman çok az sebze ve meyve yer. Onunla tanıştığımda sabahleyin iki çiğ yumurta, öğlen de tek yumurtayla yapılmış omlet ve akşamları tavuk yerdi" diye konuştu.

KISMEN GENETİK
Doktor Bava, Morano'nun uzun yaşamının kısmen genetik olduğunu söylüyor. Morano'nun annesi 91 yıl ve iki kız kardeşi ise 100 yıldan fazla yaşamış. Bilinci oldukça yerinde olan Morano duyma sorunu yaşıyor ve g��çlükle konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her gün ikisi çiğ 3 yumurta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN