İngiliz istihbaratından terör saldırısı uyarısı

İngiltere'nin iç istihbarat servisi MI5'ın Başkanı Andrew Parker, son 3 yılda ülke genelinde 10'dan fazla terör saldırısı girişiminin önlendiğini belirterek "Bu ülkede terör saldırıları yaşanacak. Terör tehdidi seviyesi 'ciddi' ve bu, büyük ihtimalle saldırı olacağı anlamına geliyor." uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 1.11.2016 16:29 Güncelleme Tarihi: 1.11.2016 16:38
İngiliz istihbaratından terör saldırısı uyarısı

Parker, MI5'in 107 yıllık tarihinde, İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian'a röportaj vererek bir gazeteye konuşan görevdeki ilk başkan oldu.

Parker, "Rusya, birçok devlet organı aracılığıyla mevcut dış politikasını agresif bir şekilde yaymaya çalışıyor. Bunu yaparken de propaganda, casusluk, tahrip etme ve siber saldırı yöntemlerini kullanıyor." ifadelerini kullandı.

- "Rusya, Birleşik Krallık ve Avrupa genelinde iş üzerinde"

Parker, Rusya'nın giderek kendini daha fazla Batı karşıtı olarak tanımlamaya ve buna uygun hareket etmeye başladığının görüldüğünü kaydederek "Bunun emarelerini, Rusya'nın Ukrayna ve Suriye'deki hareketliliğiyle açıkça görebilirsiniz. Ancak Rusya'nın, görünmeyen bir alanda, siber tehdit olarak da yüksek oranda faaliyeti bulunuyor." dedi.

Rusya'nın İngiltere'de çok sayıda istihbarat görevlisinin bulunduğunu, bu casusların, askeri sırlardan, endüstri projelerine, ekonomiden dış politikaya kadar gizli bilgilerin peşinde olduğunu söyleyen Parker, "Rusya bugün, Birleşik Krallık ve Avrupa genelinde iş üzerinde. MI5 olarak bizim görevimiz de bunun önüne geçmek." değerlendirmesini yaptı.

- "İngiltere'de 3 bine yakın şiddet yanlısı aşırıcı bulunuyor"

Teşkilatın 54 yaşındaki başkanı, röportajında, dünya genelini etkileyen terör tehdidi konusuna da değinerek İngiltere genelinde son 3 yılda 12 terör saldırısı girişiminin güvenlik güçlerince engellendiğini vurguladı.

İngiltere'de 3 bine yakın şiddet yanlısı aşırıcı bulunuyor. Bunların çoğu da İngiliz vatandaşı. Bu ülkeye yönelik saldırılar, benim kariyer geçmişimde tecrübe ettiğimin en yüksek seviyesinde ve ben, 33 yıldır MI5'te çalışıyorum. Bu ülkede terör saldırıları yaşanacak. Terör tehdidi seviyesi 'ciddi' ve bu, büyük ihtimalle saldırı olacağı anlamı taşıyor." diye konuştu.

Andrew Parker ayrıca teşkilatın bütçesinin artırılmasıyla büyüyeceklerini söyleyerek gelecek 5 yılda MI5 çalışanlarının sayısının 5 bine çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz istihbaratından terör saldırısı uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN