Irak ordusu Musul’a dayandı

Terör örgütü DEA Ş’ın Irak’ta elinde kalan son kent olan Musul’u kurtarmak için başlatılan operasyonların 15’inci gününde ordu, ilk kez şehrin merkezine dayandı

Giriş Tarihi: 1.11.2016 11:25
Irak ordusu Musul’a dayandı
Irak ordusu, Şii milisler, peşmerge, Türkiye'nin eğittiği Sünni aşiretler ve ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerinin 17 Ekim'de başlattığı Musul operasyonu, verilen aranın ardından dün yeniden başladı. Irak ordusu, hava muhalefetinden dolayı hafta sonu askıya aldığı kurtarma operasyonuna dün sabah saatlerinde kentin güney bölgesinde yer alan Kayyara kasabası ve güneydoğusundaki Hamdaniye ilçesinden yeniden başlarken, kuzeyde ise DEAŞ'ın elinde tuttuğu ve Hıristiyanların çoğunlukta yaşadığı Telkeyf ilçesini ele geçirmek için saldırıya geçti. Operasyonun amacının kentin ortasından geçen Dicle Nehri'nin doğu kıyısını kontrol altına almak olduğu kaydedildi. Irak ordusundan dün yapılan açıklamada ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonlarının 15'inci gününde ilk kez kent merkezine dayanıldığı duyuruldu. 60 bin asker ile operasyona öncülük eden Irak ordusu, Musul kentinin Karama mahallesine ulaştı. İngiliz haber ajansı Reuters'a bilgi veren Iraklı General Wissam Araji, Irak askerlerinin doğudaki Karama mahallesinden ilk kez kentin içine girdiklerini söyledi. Araji, diğer birlikler başka cephelerde ilerleyene kadar Karama'daki ilerleyişine ara vereceğini kaydetti.

YOĞUN ÇATIŞMA
Tümgeneral Talib Kenani ise kentin güney bölgesindeki bir köyde yaptığı basın açıklamasında, "Musul kent merkezine 1 kilometre mesafede yer alan Gobcelil mahallesini tamamen kuşatma altına aldık. Yoğun çatışmalar yaşanıyor" dedi.

89 KÖY DEAŞ'TAN GERİ ALINDI
Irak ordusu ve peşmerge güçleri tarafından yapılan yazılı açıklamalara göre operasyonun başladığı 17 Ekim'den bu yana Musul'un güney, güneydoğu, doğu ve kuzeydoğu bölgelerinde Irak ordusu 61, peşmerge güçleri 28 olmak üzere toplamda 89 köy geri alındı. Irak ordusunun bin 400, peşmerge güçlerinin 500 kilometrekarelik alanı kontrol altına aldığı bildirilmişti.

Şİİ MİLİSLER DE OPERASYONDA
Geçmişi işkence, zulüm ve savaş suçlarıyla dolu olan Şii milis grup Haşdi Şabi, Musul'un güneyindeki Salmani bölgesinde ilerliyor. Şii milislerin, Musul'un 55 kilometre batısındaki yaklaşık 100 bin Türkmen'in yaşadığı Telafer kentini ele geçirmesi halinde bölgede katliam yapmasından endişe ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak ordusu Musul’a dayandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN