Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şii milisler PKK ile birlikte hareket ediyor

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Şii milisler PKK ile birlikte hareket ediyor

Musul’un özerk olmasını isteyen vali Nuceyfi, PKK’nın Sincar’ın doğusu ve Telafer hattında Şii milislerle birlikte hareket ettiğini söyledi. Nuceyfi, “Sorunun nedeni İran’dır” değerlendirmesini yaptı

Musul Valisi Esil Nuceyfi, Musul operasyonunun ardından kentin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi gibi özerk bir yapıya sahip olması gerektiğini söyledi. DEAŞ'ı Musul'dan temizlemek için başlatılan operasyon 15'inci gününde devam ediyor. Operasyon sonrasında şehrin durumu ve şehre kimin hakim olacağı bugünlerde Irak'taki en çok konuşulan konuların başında geliyor. Sünni, Şii ve Kürt olarak 3 bölgeye ayrılması beklenen yeni Irak'ın ilk sinyallerini veren Nuceyfi, "Musul operasyonunun ardından Musul'un yanındaki şehirlerle birlikte Kürdistan gibi özerk statüye kavuşmasını istiyoruz. Musul büyük bir şehir, burada Türkmen, Arap, Kürt ve Hıristiyanlar var. Bizim hiç kimseyle sorunumuz yok. Herkesle barış içinde güvenli bir ortamda yaşamak istiyoruz" dedi.

ŞABİ'Yİ İSTEMİYORUZ
Operasyonların durdurulması nedeninin Haşdi Şabi olduğunu söyleyen Nuceyfi, "Operasyonlar bizim beklediğimiz gibi devam ediyor. ABD operasyonun durdurulduğunu açıkladı. Haşdi Şabi milisleri Musul ve Telafer'e girmeyi istiyor. ABD'nin Haşdi Şabi'yi durdurmak için böyle bir karar aldığını düşünüyorum. Haşdi Şabi komutanlarının açıklamaları çok dikkat çekici, Telafer'e girmek istiyorlar. Haşdi Şabi'nin Musul ve Telafer'e girmesini istemiyoruz. Onların Tel Afer'e girmesi büyük bir soruna neden olacak. Çünkü Telafer'de Sünni Türkmenler var. Aynı şekilde Şengel'de de PKK var. Bu da bizim için ayrı bir problem. Biz biliyoruz ki Haşdi Şabi ve PKK bu bölgede birbirine destek veriyor. Şu anda Tel Keyf'te 5 bin kişiden oluşan bir tugay askerimiz bekliyor. Musul'a biz girmek istiyoruz. Çünkü Musul bizim memleketimiz biz girmek istiyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin Musul operasyonunda olmasının Irak ordusunun yararına olacağını ifade eden Nuceyfi, "Türkiye askerinin burada olması, Irak ordusunun yararınadır" dedi.

"SORUNUN NEDENİ İRAN"
Nuceyfi, "Buradaki asıl sıkıntı İran'dır. Irak hükümeti ile konuşup bu baskının ortaya çıkmasının nedeni İran'dır. Irak ordusu ile birlikte savaşıyoruz. Bugüne kadar hiç sıkıntı yaşamadık. Türkiye'nin bölgeye gelmesiyle huzur ve istikrarın artacağına inanıyoruz. Bu mesele siyasi bir meseledir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şii milisler PKK ile birlikte hareket ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN