Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Duterte'nin ABD'den silah alımına ilişkin açıklaması

Giriş Tarihi: 2.11.2016 15:09
Duterte'nin ABD'den silah alımına ilişkin açıklaması

Devlet Başkanı Duterte, ordudan teklif gelmesi halinde ABD'den silah satın alma fikrini değerlendirecek

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ordudan teklif gelmesi halinde ABD'den silah ve savunma teçhizatı tedarik etmeyi sürdürme konusunu değerlendireceğini belirtti.

Duterte, geçen ay ABD ile askeri işbirliğinin sonlandıracağını açıklamasına rağmen bugün yaptığı konuşmada, Çin ve Rusya'dan teklif gelmesine rağmen ABD'den silah satın alma fikrini düşüneceğini ifade etti.

Savunma Bakanı ve askeri yetkililerden, tekliflerini değerlendirmek üzere Çin'i ve Rusya'yı ziyaret etmelerini isteyen Duterte, ordudan gelecek önerilerin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Duterte, "ABD ile yola devam etmek isterseniz, tamamdır." ifadesine yer vererek, ordudan, Washington'ın şahsına karşı takındığı tutumu da göz önünde bulundurmasını söyledi.

Çin ziyareti sırasında yaptığı bir konuşmada Duterte, ABD Başkanı Barack Obama hakkında daha önce sarf ettiği ağır hakaretleri tekrarlamış, ABD ile ortaklıklarının şimdiye kadar kendilerine hiçbir şey kazandırmadığını belirterek artık eski politikaların tarihe karıştığını, ABD yerine Çin ile yeni ortaklıklara gideceklerini kaydetmişti.

Duterte, eylülde ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sırasında, uyuşturucu ile mücadele konusundaki eleştirilere nasıl cevap vereceği sorusu üzerine, ağır ifadelerle ABD'yi ve Obama'yı eleştirerek, kimsenin kendisine uyuşturucuyla mücadele konusunda hesap soramayacağını dile getirmişti. Görüşmenin ABD tarafından iptal edilmesi üzerine Duterte, sarf ettiği sözler için pişmanlığını dile getirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duterte'nin ABD'den silah alımına ilişkin açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN