Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Rusya Türkiye’nin zor gününde gerçek dost olduğunu gösterdi"

Giriş Tarihi: 2.11.2016 23:44 Güncelleme Tarihi: 2.11.2016 23:47
Rusya Türkiye’nin zor gününde gerçek dost olduğunu gösterdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'ya ve sayın Putin'e teşekkür ettiğini belirterek, "Gerçekten zor günlerde gerçek dostun kim olduğu belli olur derler ve Rusya, Türkiye'nin zor gününde gerçek dost olduğunu samimi bir şekilde gösterdi" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de siyasi dönüşüme ilişkin, "Esad'la mı olur, Esad'sız mı olması gerekiyor bu konuda bazı görüş ayrılıklarımız var. Bize göre muhalefetin bundan sonra Esad'la birleşmesi mümkün değil, çünkü 500 binden fazla insanı öldüren bir rejimle birleşmek istemiyorlar" dedi.

Haber kanalı olan Rusya devlet televizyonu Rossiya-24'e röportaj veren Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya ilişkileri, Türkiye'nin dış politikası, terörle mücadele, Suriye krizi ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'de ateşkesin bir an önce sağlanması için çaba sarf ettiğini ve bu konuda görüşmeleri sürdürdüğüne değinerek, şunları kaydetti:

"Hem ikili düzeyde bunları görüşüyoruz, hem de uluslararası Suriye destek grubu gibi ya da altılı gayriresmi format gibi toplantılarda ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması, diğer taraftan özellikle Halep ve bazı bölgelerde ılımlı muhalefetle, terörist gruplara arasında bir karışım varsa bunun da ayrıştırılması için görüşmelerimiz devam ediyor. Ama sonuçta en iyi çözüm Suriye'de siyasi çözümdür, bu konuda görüş ayrılığımız yok."

"Tabii siyasi dönüşüm Esad'la mı olur, Esad'sız mı olması gerekiyor bu konuda bazı görüş ayrılıklarımız var. Bize göre muhalefetin bundan sonra Esad'la birleşmesi mümkün değil, çünkü 500 binden fazla insanı öldüren bir rejimle birleşmek istemiyorlar" diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Esad'la birlikte gerçek siyasi dönüşüm olacağına inanmadığını vurguladı.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Türkiye olarak herkesin kabul edeceği -yani Esad'ın etrafında Esad'a destek veren halk dahil herkesin kabul edeceği- üçüncü kişi ya da kişiler üzerinde durmak lazım özellikle geçiş sürecinde. Yani bu Esad veya bazı konularda görüş ayrılığımız var, ama kendi aramızda oluşturduğumuz üçlü mekanizma var yani diplomatlardan, askerlerden ve istihbarattan oluşan heyetlerimiz var; bunlar da tüm Suriye'deki gerçekler dahil, Irak ya da bölgesel konuları, askeri konuları, teknik konuları görüşmeye devam ediyor, hem Türkiye'de hem Rusya'da" ifadelerini kullandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Rusya Türkiye’nin zor gününde gerçek dost olduğunu gösterdi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN