ABD’nin müstakbel iki numarasından FETÖ’ye mektup

Giriş Tarihi: 3.11.2016 17:29
ABD’nin müstakbel iki numarasından FETÖ’ye mektup

ABD Başkanlık seçimlerine günler kala Demokrat Parti’nin Başkan Yardımcısı adayı Tim Kaine, ilginç bir karara imza attı. Virginia Senatörü olan Tim Kaine, Washington’da onursal başkanlığını Fethullah Gülen’in yaptığı Rumi Forum’un etkinliğine destek mektubu gönderdi.

20 Ekim'li mektupta Kaine, Rumi Forum'un yıllık Barış ve Diyalog Yemeği'ne selamlarını ve tebriklerini iletti. Kaine aynı zamanda Gülenci örgütün dinler ve kültürlerarası aktivitelerini de takdir ettiğini belirtti.DEFALARCA KATILDI

Kaine'in Fethullahçı Terör Örgütü'ne yakın kuruluşlara ilgisi yeni değil. Kaine, 2013'te Amerikan Türk Dostluk Derneği'nin (ATFA) ve 2015'te de Türki Amerikan İttifakı'nın (TAA) yıllık toplantısına katılmış ve burada da bir konuşma yapmıştı.


Bir üst düzey Türk diplomat söz konusu mektubun kendileri için sürpriz olmadığını söyledi. Yetkili, "Pek çok Gülenci Virginia'da yaşıyor. Orada dernekleri, Virginia Uluslararası Üniversitesi ve camileri var" dedi. Kaine'e yakın olan bir kaynaksa mektubun muhtemelen Senatörün yardımcıları tarafından hazırlandığını ve onların da FETÖ'den haberdar olmadığını söyledi. Türk diplomat ise bunun bir bahane olmadığını belirtti. Diplomat, "belki darbeden önce bilmiyor olabilirlerdi ama artık her şey değişti" şeklinde konuştu.


GÜLEN-CLINTON İLİŞKİSİ

Demokrat Parti'nin Başkan adayı Hillary Clinton'ın Gülencilerle ilişkisinin geçmişi derin. 2008'den beri başta Recep Özkan ve Gökhan Özkök olmak üzere Gülenciler Clinton Vakfı, Clinton Küresel Girişimi, Clinton'ın kampanyasına destek veren Ready PAC gibi organizasyonlara milyonlarca dolar bağış yapmıştı. Darbenin derin ismi Adil Öksüz'ün de 2014'te Ready PAC'e paravan bir şirket üzerinden 5 bin dolar bağışta bulunduğu ortaya çıkmıştı. Clinton kampanyası konuyla ilgili SABAH'ın gönderdiği bir düzine elektronik postayı ise cevapsız bıraktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’nin müstakbel iki numarasından FETÖ’ye mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN