UNICEF'den Musul açıklaması

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başlamasından bu yana kent ve çevresinden 20 bin 700 kişinin göç ettiğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 6.11.2016 22:35
UNICEF'den Musul açıklaması
Musul operasyonunda şu ana kadar 20 bin 700 kişi kent ve çevresindeki bölgelerden göç etti

UNICEF tarafından hazırlanan raporda, 17 Ekim'de başlayan operasyonlar nedeniyle bugüne kadar 9 bin 700'ü çocuk 20 bin 700 kişinin göç ettiği belirtildi.

Raporda, göçmenlerin zor şartlarda denetim merkezlerine ulaştığı ve buralarda yapılan incelemelerden sonra kendilerine gerekli yardımların sunulduğu, 6-15 yaş arası çocuklara çocuk felci ve kızamık aşısı yapıldığı ifade edildi.

Raporda, UNICEF yetkililerince Irak'taki Saha Programları Başkanı Birinla Ironside'nin göçmenlerin kabul edildiği Nerkizilya Denetim Merkezi'ne gerçekleştirilen ziyarette kadın ve çocuklarla bir araya gelindiği ve hayatta kalabildikleri için mutlu olduklarını kendisine ilettikleri dile getirildi.

DEAŞ'ın Irak'ın kuzey ve batısında bulunan toprakları ele geçirmesinden bu yana 3 milyondan fazla kişinin bu topraklardan göç ettiği belirtiliyor.

Irak ordusu, polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinin katıldığı ve uluslararası koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu, 17 Ekim'de başlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNICEF'den Musul açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN