Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FBI Clinton’un yüzünü güldürdü

ABD’de başkanlık seçimlerine yaklaşık bir gün kala FBI Direktörü James Comey, Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’a yönelik e-posta soruşturmasında suç unsuruna rastlamadıklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 7.11.2016 09:42 Güncelleme Tarihi: 7.11.2016 09:44
FBI Clinton’un yüzünü güldürdü

ABD Kongresi'ni bilgilendiren Comey, FBI'ın zamana karşı bir yarış vererek, elde edilen yeni e-postalarını incelediğini ve temmuz ayındaki soruşturmanın sonucunu değiştirecek yeni bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

Hillary Clinton cephesi FBI'ın kararını memnuniyetle karşıladı. Clinton'ın seçim kampanyasında iletişim direktörlüğünü yürüten Jennifer Palmieri, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu sorunun çözülmesinden memnuniyet duyuyoruz" ifadesini kullandı.

ABD’DE BEKLENEN GÜN YARIN

TRUMP TEPKİ GÖSTERDİ
Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump ise karara tepki gösterdi. Seçim kampanyası için bulunduğu Minnesota'da, gazetecilere açıklama yapan Trump, rakibi Clinton'ın hileli bir sistem tarafından korunduğu iddiasını yineledi. Trump, "Onun başkanlık için yarışmasına dahi müsaade edilmemeli" dedi.

İLK SORUŞTURMA TEMMUZDA TAMAMLANMIŞTI

FBI, ABD eski Dışişleri Bakanı Clinton'ın, kişisel elektronik posta adresi üzerinden yaptığı yazışmaların devlet sırlarını içerdiği gerekçesiyle yürüttüğü soruşturmayı temmuz ayında tamamlamıştı. Comey, soruşturma sonucunda Clinton'ı devlet sırları konusunda dikkatsiz olmakla suçlarken, hiçbir makul savcının bu bulgulardan yola çıkarak iddianame hazırlayamayacağını söylemişti.

‘CLİNTON DEVRİNİ KAPATMA VAKTİ GELDİ’

TRUMP'IN FARKI KAPATMASINI SAĞLAMIŞTI

Ancak 3 Ekim'de Clinton'ın yardımcısı Huma Abedin'in eşi Anthony Weiner'ın kişisel bilgisayarından Clinton'a ait yeni e-postaların ortaya çıkmasıyla 28 Ekim'de FBI'ın ikinci bir soruşturma başlattığı duyuruldu. Soruşturmanın duyulmasıyla, Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, Clinton ile farkı kapatmıştı.

SON ANKET SONUÇLARI

ABD'de yarın günü gerçekleşecek başkanlık seçimleri öncesi düzenlenen son anketler, Demokrat aday Hillary Clinton'ı Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'ın önünde gösteriyor.

3-5 Kasım tarihleri arasında yapılan Wall Street Journal/NBC News anketine göre Clinton, yüzde 44'e yüzde 40 oy oranı ile yarışı Cumhuriyetçi rakibinin 4 puan önünde götürüyor.

Washington Post-ABC News tarafından 1-4 Kasım tarihlerinde yapılan ankete göre ise Clinton yüzde 48'e yüzde 43 ile Trump'ın 5 puan önünde.

Bu sonuç, hafta başında Clinton'la arasındaki farkı kapatan Trump'ın tekrar geriye düştüğüne işaret ediyor. Washington Post, Clinton'ın yükselişine gerekçe olarak, "beyazolmayan seçmenlerden aldığı desteğin artmasını" ve "bağımsız seçmenleri kendisafına çekmesini" gösterdi

FBI'dan yapılan son açıklamanın da Clinton'a desteği artırması bekleniyor.

BİR BAŞKA ANKETE GÖRE FARK SADECE 1 PUAN

CNN International ise McClatchy-Marist anketinin sonuçlarını manşete taşıdı.

1-3 Kasım tarihlerinde yapılan bu anket; Clinton'ın, yüzde 44'e yüzde 43 ile sadece 1 puan önde olduğunu ortaya koydu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FBI Clinton’un yüzünü güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN