Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de ilk sonuçlar gelmeye başladı

Geleneksel olarak sandıkların ilk açıldığı Dixville Notch köyünde, Clinton 4, Trump 2 oy aldı. Sonuçları açıklanan New Hempshire eyaletindeki üç seçim bölgesinde, Trump yarışı önde götürüyor. Demokratların adayı Hillary Clinton, TSİ 16:00'da seçimler için oy kullanmaya gitti

Giriş Tarihi: 8.11.2016 09:57 Güncelleme Tarihi: 8.11.2016 16:31
ABD'de ilk sonuçlar gelmeye başladı

ABD'deki başkanlık seçiminde, New Hampshire eyaletinin üç köyünden gelen sonuçlara göre, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump burada yarışı Demokratların adayı Hillary Clinton'ın kaşısında 32-25 önde götürüyor.

New Hampshire'in Dixville Notch köyünde, 8 seçmenin oy kullandığı ve 40'a yakın gazeteci tarafından izlenen sandıktan, Demokrat Parti adayı Clinton'a 4, rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı Trump'a 2, Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson'a ve bağımsız aday Mitt Romney'e birer oy çıktı.

Gece yarısı oy kullanılan diğer iki seçim sandığından, Clinton'a 17, Trump'a 14 oy çıkarken, Millsfield'da Trump 16 oy alarak 4 oy alan rakibine büyük fark attı.

ABD'nin New Hampshire eyalet yasalarına göre, seçmen sayısı 100'ün altında olan seçim bölgelerinde, gece yarısından sonra oy verme işlemi başlayabiliyor ve tüm seçmeler oylarını kullandıktan hemen sonra seçim sonuçları açıklanabiliyor.

ABD'de Demokratlar'ın başkan adayı Hilary Clinton, oyunu New York'ta kullandı

ABD'de 45'inci başkanını seçmek için sandık başına giden seçmen, aylar süren seçim kampanyalarının ardından Demokratlar'ın başkan adayı Hilary Clinton ile Cumhuriyetçiler'in adayı Donald Trump arasında karar verecek. Doğusu ile batısı arasında 3 saatlik fark bulunan ülkenin doğusunda oy kullanma işlemi yerel saatle 06.00'da başlarken, batı yakasında ise yaklaşık 1 saat sonra oy verme işlemi başlayacak. Demokratlar'ın adayı Clinton, oy verme işleminin başladığı New York'ta oyunu kullandı. Oy verme merkezine eşi Bill Clinton ile gelen Clinton'ın oldukça neşeli olduğu gözlendi. Coşkuyla karşılanan Clinton, oyunu kullanmasının ardından kendisini bekleyen taraftarları ile kısa bir süre sohbet etti.

CLİTON OYUNU KULLANDI

CLİNTON VE TRUMP'I DESTEKLEYEN ÜNLÜLER

TOPLAMDA TRUMP 32'YE 25 ÖNDE

New Hampshire eyalet yasalarına göre, seçmen sayısı 100'ün altında olan seçimbölgelerinde, gece yarısından sonra oy verme işlemi başlayabiliyor ve tüm seçmenler oylarını kullandıktan hemen sonra sonuçlar açıklanabiliyor.

New Hampshire'da bu yasa kapsamında oy kullanılan diğer iki sandık ise Hart's Location ve Millsfield kasabalarında kuruldu.

OY VERME İŞLEMİ TSİ 14.00'DA BAŞLADI

Ülkedeki farklı saat dilimlerinden dolayı, oy verme işlemlerinin başlayışı ve bitişi eyaletlerin yer aldığı dilime göre değişiyor.

Doğu yakasının saat dilimi göz önünde bulundurulduğunda, oy verme işlemleri doğudaki eyaletlerde yerel saatle 06.00'da (TSİ 14.00) başladı.

Ülkede 37 eyaletin yanı sıra başkent Washington'da seçmenler, 26 Ekim'den itibaren erken oy verme veya mazeretli oy verme işlemlerinden yararlandı. Ancak halkın çoğunluğu oyunu bugün kullanacak.

Erken oy verme sürecinde yaklaşık 40 milyon seçmenin, 8 Kasım'ı beklemeden oylarını kullandığı belirtiliyor.

Öte yandan seçimlere katılımın yine de çok yüksek olması beklenmiyor. Bu seçimlerde kayıtlı yaklaşık 230 milyon seçmen bulunurken, bugün yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanacağı tahmin ediliyor.

'SANDIKTA ADALETİ SAĞLAYACAK OLAN AMERİKAN HALKIDIR'

ABD SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

ABD'nin Başkenti Washington'da vatandaşlar, aylar süren seçim kampanyalarının ardından yeni başkanını seçmek üzere sandık başına gitti. ABD'nin 45'inci başkanının Demokrat Parti adayı eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ı mı yoksa Cumhuriyet��i Parti adayı iş adamı Donald Trump mı olacağı, yarın sabah saatlerinde netleşmeye başlayacak.

CLİNTON SEÇİLİRSE 32 YILDA ABD'Yİ 3 AİLE YÖNETMİŞ OLACAK

İŞTE SON TAHMİNLER

ABC/Washington Post: Clinton 48, Trump 43

NBC/Wall St. Journal: Clinton 44, Trump 40

Morning Consult: Clinton 45, Trump 42

FiveThirtyEight: Clinton 48, Trump 46

Fox News: Clinton 45, Trump 43

USA Today: Clinton 45, Trump 43

Rasmussen: Clinton 44, Trump 44

McClatchy/Marist: Clinton 46, Trump 44

Ipsos/Reuters: Clinton 44, Trump 40

Lucid/The Times-Picayune: Clinton 44, Trump 39

YouGov/Economist: Clinton 46, Trump 43

New York Times/CBS News: Clinton 47, Trump 44

Pew: Clinton 46, Trump 40

CNN: Clinton 49, Trump 44

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de ilk sonuçlar gelmeye başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN