Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'nin 'süper asker' yaratma hedefi

Askerlerin zihinsel becerilerini geliştirmek amacıyla elektroşok verilen denekler, yapılan testte çok daha başarılı oldu

Giriş Tarihi: 8.11.2016 14:50
ABD'nin 'süper asker' yaratma hedefi

ABD Hava Kuvvetleri, askerlerin zihinsel becerilerini geliştirmek amacıyla bir grubun beyinlerinin bazı bölgelerine elektroşok uygulanan bir araştırma yaptı.

Sonuçları Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, Ohio'da Wright-Patterson Hava Üssü'nde yaşları ortalama 31,1 olan 20 katılımcıdan, bilgisayar ekranında hareketli bir halkanın içinde artı şeklindeki göstergeyi kontrol altında tutmaları, aynı zamanda ekranda üç farklı görevi takip etmeleri ve bunlara karşılık vermeleri istendi.

Katılımcıların 10'unun beyinlerine, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından geliştirilen, 36 dakikalık test süresince iki miliamperlik elektrik akımı verilirken, kontrol grubundakilerin beyinleri ise testin başında 30 saniyeliğine akıma tutuldu.

Korteksin belirli bölgelerine sürekli akım verilen gruptaki katılımcıların, testin ilk dört dakikasında diğer gruptan çok daha iyi performans göstermeye başladığı gözlendi.

Araştırmanın, insansız hava aracı operatörleri, hava mürettebatı ve diğer zorlu görevlerde bulunan askerlerin performansının artırılmasına yönelik çalışmalara öncülük edeceği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin 'süper asker' yaratma hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN