Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Peşmerge Başika’yı aldı

Peşmerge güçleri dün, 23 Ekim’den bu yana kuşatma altında tuttuğu Musul’un kuzeydoğusundaki Başika’ya girdi. Kasabanın tamamen DEAŞ’tan alındığı açıklandı

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Peşmerge Başika’yı aldı
Irak Kürt Bölgösel Yönetimi'ne bağlı peşmerge güçleri, dün Başika'ya girdi. Sabah saatlerinde 2 bin kişilik peşmergenin ilk dalgası zırhlı araçlarla 23 Ekim'den bu yana kuşatma altında tutulan Başika kasabasının merkezine doğru harekete geçti. Peşmergenin Musul'un kuzeydoğusundaki Başika kasabasına girmesinden sonra yoğun çatışmalar başladı.

TÜRK KAMPIN A BİRKAÇ KM
Anadolu Ajansı'na bilgi veren peşmerge komutanlarından Albay Senger Mustafa, "DEAŞ, peşmerge güçlerinin kasaba merkezindeki ilerlemesini engellemek için 5 bombalı araç ile intihar saldırısı düzenledi" dedi. Militanların merkezin giriş ve geçiş noktalarına tuzak kuruduğu ve mayın döşediği kaydedildi. Reuters'e bilgi veren Yarbay Safin Rasuli "Başika'da 100 militan ve 10 kadar bombalı araç kaldığını sanıyoruz" dedi. Gün içerisinde İngiliz yayın kuruluşu BBC, peşmergenin kasabanın yarısını aldığını duyururken, Erbil merkezli Rudaw ise Başika'nın tamamen DEAŞ'tan alındığını bildirdi. Terör örgütü DEAŞ, 3 Ağustos 2014 tarihinden bu yana Musul kent merkezinden 20 kilometre mesafede yer alan Başika kasabasını elinde tutuyordu. Ninova Muhafızlarını eğitmek için geçen yıldan beri Türk askerleri Başika'da bulunuyor. Bölge ile Türk askerlerinin bulunduğu kamp arasında birkaç kilometre mesafe bulunuyor.

MUSUL'DA İLERLEYİŞ SÜRÜYOR
Dördü ncü haftasına giren Musul operasyonunda Irak ordusunun kentin güneyinde kilit öneme sahip Hamam el Halil'i geri aldığı açıklandı. Irak ordusu halihazırda doğudan kent merkezine girmiş, kuzeyden de ilerleme sağlamıştı. Ancak güney hattında şimdiye kadar daha yavaş ilerleme kaydediliyordu. DEAŞ militanları ise Irak birliklerinin ilerlemesini durdurmak üzere bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenliyor. Üst düzey bir Kürt subay, Musul harekatını "dünyanın en sert kent savaşı" olarak niteledi. Irak ordusu basın servisinin açıklamasında ise "İstihbarat kaynakları, DEAŞ lideri Bağdadi'nin canlı kalkan olarak kullanmak üzere kaçırdığı 150 aileyle birlikte Musul'dan kaçtığını teyit etti" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge Başika’yı aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN