Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anketler fena çuvalladı Trump başkan oldu

İngiltere ve Kolombiya'daki seçimler ve referandumlarda anketlerin yanılmasından sonra ABD seçiminde de anketler sonucu tahmin edemedi - Son hafta yayınlanan en az 10 anketin 9'unda Clinton'ın kazanacağı öngörüsüne rağmen zafer Trump'ın oldu

Giriş Tarihi: 9.11.2016 11:17 Güncelleme Tarihi: 9.11.2016 12:18
Anketler fena çuvalladı Trump başkan oldu

ABD'de başkanlık seçimini beklentilerin aksine Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump kazanırken, kaybedenler arasında Hillary Clinton ile sonuçların öngörüldüğü anketler yer aldı.

İngiltere'de geçen yılın mayıs ayında yapılan genel seçimlerden önce anketlerin tahminlerinin aksine Muhafazakar Partinin seçimi rahatlıkla kazanmasının ardından ülkenin Avrupa Birliğinde (AB) kalıp kalmaması için haziran ayında yapılan referandumla ilgili anketler de yanılmıştı. Başa baş görünen oy oranlarının aksine İngilizlerin çoğunluğu Birlikten ayrılma kararı vermişti.

Son olarak Kolombiya'da hükümetle Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında yapılan barış anlaşması, 2 Ekim'de halkın onayına sunulmuş, anketler anlaşmanın rahatlıkla kabul edileceğini gösterirken halkın büyük bölümü referandumda "hayır" oyu vermişti.

Anketlerin yanıldığı son seçim de ABD'deki başkanlık seçimi oldu. ABD tarihinin son yıllarda en umulmadık sonucunun ortaya çıktığı seçimden önce Demokrat Parti adayı Hillary Clinton yarışın favorisi olarak gösteriliyordu.

TARTIŞILAN İSİM DONALD TRUMP KİMDİR? TRUMP BUGÜNE NASIL GELDİ?

- Medyada Clinton'ın başkanlığı konuşuluyordu

CNN ve MSNBC gibi haber kanallarının yanı sıra Washington Post ve New York Times gibi ülkenin önde gelen gazeteleri Clinton'ın seçimi kazanacağı öngörüsünde bulunuyordu.

Medyanın büyük bölümünde Clinton'ın nasıl bir başkan olacağı, Barack Obama'dan nasıl bir miras alacağı, yeni politikalarının neler olacağı, kabinesinde ve yakın çalışma ekibinde kimlerin bulunacağı çoktan konuşulmaya başlamıştı.

Seçimden önce ABD medyasında yer alan birçok ankette Clinton'ın ortalama 3-4 puan farkla zafer kazanacağı öngörüsü yapılıyordu. Seçimden önce son bir haftada yapılan en az 10 anketin 9'unda Clinton'ın yeni ABD başkanı olacağı tahmininde bulunuldu.

Bu anketlerin ortalaması alındığında Clinton'ın yüzde 46,8 oy oranına ulaşacağı ve rakibi Trump'a 3,8 puan fark atarak, seçimi kazanacağı öngörüsü ortaya çıkıyordu.

Sadece son bir haftada değil, son bir ayda anketlerin büyük çoğunluğunda Clinton önde gösterildi. Seçim gününden önceki bir ayda yapılan 40'tan fazla anketin sadece 5'inde Trump'ın kazanacağı, ikisinde ise beraberlik sonucu çıkacağı tahmin edildi.

ABD BAŞKANI SEÇİLEN DONALD TRUMP ZAFER KONUŞMASI YAPTI ABD'DE SEÇİMLERE 'ERDOĞAN' DAMGASI!

HANGİ ÜNLÜ TRUMP'I HANGİ ÜNLÜ CLİNTON'I DESTEKLİYOR?

- Sonucu tek bilen LA Times/USC

Anketlerde tek yanılmayan Los Angeles Times gazetesi ile Güney California Üniversitesi (USC) oldu. İki kurum, seçimden önceki bir ayda toplam 6 anket yayımladı.

LA Times/USC'nin 4-10 Ekim, 9-15 Ekim, 19-25 Ekim, 22-28 Ekim, 25-31 Ekim ve son olarak 1-7 Kasım tarihlerini kapsayan anketlerinin tamamında Donald Trump'ın kazanacağı belirtildi. Son ankette Trump'ın Clinton karşısında 3 puan farkla galip geleceği ileri sürüldü.

Bloomberg, CBS, ABC, NBC, Reuters, Economist, Washington Post, New York Times gibi belli başlı medya kuruluşlarının yayınladıkları anketlerin tamamı yanıldı.

ABD SEÇİMLERİNE DAMGA VURAN GÖRÜNTÜ ABD SEÇİMLERİNDE ŞOK HİLE İDDİASI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anketler fena çuvalladı Trump başkan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN