Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nefesler tutuldu

ABD’de polemiklerle geçen kampanya sürecinin ardından 150 milyon seçmen dün ülkenin yeni başkanını seçmek için oy verdi. Sonuçlar Türkiye saati ile bu sabah 7’de açıklanacak

Giriş Tarihi: 9.11.2016
Nefesler tutuldu
ABD'de şimdiye kadarki en tartışmalı seçim kampanyalarından biri geride kaldı. 325 milyon nüfuslu ülke, dün 4 aday arasından 45'inci başkanı seçmek için sandığa gitti. 230 milyon seçmenden 150 milyonunun oy vermesi beklenen seçimde, geleneksel olarak sandıklar ilk önce New Hampshire eyaletindeki Dixville Notch köyünde açıldı ve 8 seçmen oy kullandı. Hillary Clinton'a 4, Donald Trump'a 2, Özgürlükçü Parti adayı Gary Johnson'a ve aday olmamasına rağmen Mitt Romney'e birer oy çıktı. Sonuçları açıklanan New Hempshire'deki üç seçim bölgesinde Trump yarışı önde götürüyordu. Ülkedeki farklı saat dilimlerinden dolayı seçmenin yoğun olduğu bölgelerde oylar ise TSİ 21.00'den itibaren verildi. 8 yıldır başkan olan Barack Obama'nın yerine geçecek isim bugün TSİ 09.00'da belli olacak. Clinton ve Trump oylarını New York'ta kullandı. Trump oy kullanırken bazı seçmenlerce protesto edildi.

DOLAYLI DEMOKRASİ VAR
'Dolaylı demokrasi'nin geçerli olduğu ülkede seçmenler doğrudan başkan adayı yerine 538 Seçiciler Kurulu üyesini oyluyor. Seçiciler Kurulu'nda 270'i bulan aday zaferini ilan edecek. ABD'de başkanın yanı sıra 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı yenilenecek. İlk sandık çıkış anketlerine göre ABD seçmeninin yüzde 62'si kime oy vereceğine eylül ayı öncesinde karar verdi. Halkın yüzde 15'i ise oy sayımının güvenli şekilde yapıldığına inanmıyor. Yine ilk sandık çıkış anketlerine göre seçmenlerin yüzde 54'ü Obama'nın politikalarına onay verirken, seçmenin yüzde 38'i de değişim istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nefesler tutuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN