Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa Birliği'nden Trump'a acil zirve çağrısı

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Konseyi Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD'nin 45. başkanı Donald Trump'a tebrik mesajı gönderdi. Mektupta en kısa sürede AB ile ABD arasında bir zirve yapılması talebinde bulunuldu.

Giriş Tarihi: 10.11.2016 10:37
Avrupa Birliği'nden Trump'a acil zirve çağrısı

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Konseyi Başkanı Jean-Claude Juncker ABD'nin yeni Başkan Donald Trump'a en kısa sürede AB'yi ziyaret etmesi çağrısı yaptıkları mektupta Cumhuriyetçi başkanı zaferinden dolayı kutladı. Mektupta AB ile ABD arasındaki yakın iş birliğinin önemi vurgulanarak yapılacak görüşmelerin 'AB ile ABD'nin gelecek 4 yıldaki ilişkilerinin rotasını' belirleyeceği belirtildi. Mektupta 'AB ile ABD arasındaki stratejik ortaklık, ortak değerlerimiz olan özgürlük, insan hakları, demokrasi ve pazar ekonomisine inanç üzerinde temellenmiştir' denildi.

Diğer taraftan AB ve ABD arasındaki iş birliğinin, iklim değişikliği ve güvenlik tehditlerine verilecek yanıtlardaki ortak çabaların ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) hakkında devam eden görüşmelerin üzerindeki önemi vurgulandı.

Juncker ve Tusk mektupta "Bizim güçlü ve istikrarlı kalmamızı sağlayan bağları koruma konusunda hiçbir çabadan kaçınmamalıyız' ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Birliği'nden Trump'a acil zirve çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN