Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz Saray’a işçiler taşıdı

Giriş Tarihi: 10.11.2016
Beyaz Saray’a işçiler taşıdı

Donald Trump’ın başkan seçilmesinin arkasında, öteki Amerika’nın görmezden gelinen sınıfı büyük rol oynadı. İşçi sınıfı ve kırsal kesimden gelen oylar, Trump’ı Clinton’ın önünde zafere götürdü

Donald Trump'ın seçim zaferini kutladığı otelin önünde bir gazeteci sigara tüttürüyor. Yüzü gergin. Newsweek'e çalıştığını söylüyor. "Trump neden kazandı biliyorum" dedi: "Ben Illinois'denim. Son 30 yılda bu ülkenin orta kesimleri fakirleşti. Gözümüzün önünde oldu. Bu yüzden seçilmesi şaşırtıcı değil..." Kısacası ABD'nin beyazlardan oluşan, mavi yakalı işçi sınıfı bayrak kaldırdı ve Trump'ı seçti. Yeni başkanın seçim kampanyasında en fazla ön plana çıkardığı konulardan biri serbest ticaret anlaşmalarıydı. Bu anlaşmaların ABD'deki istihdamı ortadan kaldırdığına dair halkta bir konsensüs var. Özellikle bağımsız seçmenin bu nedenle Trump'ı tercih ettiği tahmin ediliyor. Yani Trump'ın seçilmesinde işsizlik rakamı yüzde 4'lere düşmüş ülkede maaşlardaki gerileme ve refah kaybı çok büyük rol oynadı.

NAFTA ETKİSİ
Michigan, Pennslyvania, Ohio ve Wisconsin gibi geleneksel Demokrat eyaletlerde Trump'ın kazanması kendisini zafere götüren en önemli etkenlerden biriydi. Bu dört eyalet, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) 1990'larda devreye girdikten sonra ekonomik bir çöküş yaşadı. Clinton ailesinin bu anlaşmaya desteği bilinen bir gerçek. Bunun üzerine Başkan Barack Obama'nın sağlık ve sosyal konulardaki politikaları da eklenince kızgın beyazlar, sandıkta tepkisini gösterdi. Mesela Florida'da Trump'ı zafere taşıyan en önemli güç beyazların ve geleneksel olarak Cumhuriyetçi olanların hiçbir seçimde olmadığı kadar sandığa gitmeleri ve oy kullanmalarıydı. Clinton, Obama'ya oranla siyahları ve Latinleri sandığa çekmeyi başaramadı.

SANDERS'IN HAKKI
Demokrat Parti'den Hillary Clinton'ın rakibi olarak ortaya çıkan ve görüşleri Trump'ı andıran Senatör Bernie Sanders'ın tasfiyesi de seçmenleri kızdırmışa benziyor. Pek çok Sanders taraftarının Trump'a oy verdiğiyle ilgili teoriler var. Özellikle Wikileaks'in sızdırdığı elektronik postalarda Demokrat Parti yönetiminin Sanders'ın ön seçimleri kazanmaması için bir çabaya girdiği medyaya yansımıştı. Seçmenin bu haksızlığı unutmamasında, Clinton'ı halkın yüzde 60'ına yakınının güvenilmez bulması önemli etken oldu. Seçmen aynı zamanda tecrübeli lider yerine, değişim getirebilecek bir isimden yana oldu.

SİSTEMİN DIŞINDAN BİRİSİ
Milyarder Donald Trump, engellere rağmen 1987'den beri hayalini kurduğu başkanlık koltuğuna oturdu.
70 yaşındaki emlak zengini Trump'ı "ülkesinin en yaşlı başkanı" olmasına götüren süreç zorlu geçti.
ABD'de 1933'ten beri başkan seçilen bütün adaylar; senatör, vali ya da asker kökenli. Dolayısıyla Trump, sistemin dışından bir isim.
Siyasi tecrübesi olmadığı için şansı hep çok az görüldü.
Ülke basını 'outsider/siyasetin dışından" olarak tanımladı.
Aday adaylığını açıkladığında, "Meksika sınırına duvar örelim", "Siyahi göstericiler iğrenç", "Müslümanları ülkeye almayalım" gibi sözleriyle büyük tepki çekti.
Adaylığını garantileyince ırkçı söylemlerini terk etti.
Uzmanlara göre Beyaz Saray'a geçtiğinde sert sözlerinden tamamen vazgeçecek.

10 MİLYAR DOLARI VAR
İlk olarak 29 yıl önce başkan olmak istediğini söyledi ve 2000'de Reform Partisi'nden aday oldu.
İsmi 2008'de "Obama, ABD'de doğmadı" sözleriyle daha çok duyuldu.
Haziran 2015'te Cumhuriyetçi Parti'den aday adaylığını ilan etti.
Kendisine "dindar ve en militarist kişi" diyen Trump, slogan olarak "ABD'yi yeniden büyük bir devlet yapma" vaadini seçti.
Büyükbabası ve büyükannesi 1855'te Almanya'dan göç etti.
Zengin bir ailenin 4 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi.
13 yaşındayken, uygunsuz davranışlarından dolayı okulundan uzaklaştırıldı. Üniversiteye kadar askeri okulda okudu. Mezuniyetinden sonra babasının emlak yatırımı şirketinde işe başladı.
Ticari sırrı yaptığı gökdelenler ve oteller olarak görüldü.
Forbes dergisine göre kişisel serveti 4 milyar dolar. Ancak Trump her fırsatta 10 milyar doları olduğunu söylüyor.
Emlak yatırımlarının yanında, bir perakende markasının sahibi.
Bir de televizyon dünyası var. 1996'dan 2015'e kadar Kâinat Güzellik Yarışması ile ABD Güzellik Yarışması'nın hakları ona aitti.
14 sezon boyunca The Apprentice isimli bir televizyon programını sundu. Başkanlık adaylığı kesinleşince televizyon dünyasından çekildi.
1987'de çıkardığı "Trump: The Art of the Deal" adlı ilk kitabı en çok satanlar listesinde uzun süre zirvede kaldı.

KANADA'DA GÖÇMENLİK SİTESİ ÇÖKTÜ
Kanada Göçmenlik ve Vatanaşlık Bürosu'nun internet sitesi çöktü. Sitenin, internet trafiğinde yaşanan ani artıştan mı yoksa arıza nedeniyle mi çöktüğü henüz bilinmiyor. Ancak Trump'ın başkan olması hâlinde birçok ABD vatandaşının ülkeyi terk edeceğini söylemesi sitenin yoğun taleple çökmüş olabileceğini akıllara getirdi. Reuters haber ajansı durum hakkında yorum yapması beklenen Kanadalı yetkililere henüz ulaşılamadığını bildirdi.

SİMPSONLAR TRUMP'IN BAŞKAN OLACA
1989'dan beri yayımlanan çizgi dizi Simpsonlar, Trump'ın başkan olacağını 2000'de tahmin etti. Dizide Simpson ailesinin çocuklarının gelecekte ne olacağı anlatılırken Trump, ABD başkanı seçiliyor.

KAHİN MAYMUN
Çin'de yaşayan ve Portekiz'in Euro 2016'da şampiyon olacağını tahmin eden maymun Geda, Trump'ın başkan olacağı öngörüsünde bulunmuşu. Clinton ve Trump'ın maketleri Geda'ya gösterilmiş, kâhin maymun da Trump'ı işaret etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray’a işçiler taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN