Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trump depremi

ABD tarihinin en büyük sürprizine sahne olan seçimlerde Trump, tahminleri altüst ederek ipi göğüsledi. 31 eyaletten galibiyetle ayrılarak ABD’nin 45’inci başkanı olan Trump’ın başarısını hiçbir kamuoyu yoklaması doğru bilemedi

Giriş Tarihi: 10.11.2016
Trump depremi

ABD tarihinin en büyük siyasi sürprizine sahne olan seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı işadamı Donald Trump kazandı. Büyük bir sürprize imza atan Trump, tüm anketleri, uzmanları ve medyayı şaşırtarak Demokratik Parti'nin adayı Hillary Clinton'ı geride bıraktı ve zaferini ilan etti. 29 eyaletten galibiyetle ayrılan Trump, ABD'nin 45'inci başkanı olmaya hak kazandı. Eski first lady, dışişleri bakanı ve deneyimli siyasetçi Hillary Clinton ise tam bir hayal kırıklığı yaratarak sadece 19 eyalette ve başkent Washington D.C.'de galip gelebildi. 58'inci başkanlık seçiminde Trump'a galibiyeti getiren kilit eyaletler başta Pennsylvania olmak üzere Florida, Ohio, Michigan, Kuzey Carolina ve Wisconsin oldu. Bir önceki seçimlerde Demokrat Parti'ye oy veren bu seçim bölgelerinde üstünlük sağlaması, Trump'a Beyaz Saray'ın kapılarını açmış oldu.

GENELDE CLİNTON
New York Times gazetesinin verilerine göre genel oy oranında ise Clinton. Trump'ı geride bıraktı. Clinton toplamda 59 milyon 650 bin oy alırken Donald Trump 59 milyon 440 bin seçmenin desteğini aldı. Ancak bir eyalette en çok oy alan adayın, o seçim bölgesindeki tüm temsilcileri çıkardığı sisteme göre Trump 290 temsilci elde etti. Rakibinden 210 bin fazla oy almasına rağmen Clinton'ın temsilci sayısı ise 228'de kaldı. Oyların açıklanmaya başladığı ilk saatlerden itibaren yarışı önde götüren Trump'ın, başkanlık için gerekli olan 270 temsilciye ulaştığı haberi, dün Türkiye saatiyle 09.00 civarında geldi.

HERKESİN BAŞKANIYIM
Dünyanın merakla beklediği seçimlerde hiç beklenmeyen bir galibiyet alan Trump, zafer konuşmasını New York'taki bir otelde yapmayı tercih etti. Ailesi ve kampanya ekibinden oluşan kalabalık bir grupla sahneye çıkan Trump, konuşmasına "Clinton beni aradı ve sadece beni değil, hepimizi kutladı. Ben de onu ve ailesini kutluyorum" cümleleriyle başladı. Kampanya sürecinde ayrıştırıcı bir ton kullandığı için eleştirilen Trump, bu kez "Ülkemizde yaşayan her bir vatandaşa, tüm Amerikalıların başkanı olacağım sözünü veriyorum" diyerek birleştirici bir hava seçti. Kürsüdeki vaktinin önemli bir bölümünü teşekkürlere ayıran Trump dış politikada da ılımlı mesajlar vererek "Bizimle iyi geçinmek isteyen her ülkeyle iyi geçineceğiz" şeklinde konuştu.

TÜM DÜNYA SORUYOR: ANKETLER NASIL YANILDI?
İngiltere'de haziran ayındaki Brexit (İngiltere'nin AB'den çıkması) ve Kolombiya'da ekim ayındaki Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) barış anlaşması referandumları öncesinde anketlerin sonucu tahmin edememesinin ardından, ABD seçiminde de anketler sonuçları bilemedi. Son hafta yayımlanan en az 10 anketin 9'unda Clinton'ın kazanacağı öngörüsüne rağmen zafer Trump'ın oldu. CNN, MSNBC, Washington Post, New York Times, Bloomberg, CBS, ABC, NBC, Reuters, Economist, Washington Post, New York Times gibi belli başlı medya kuruluşlarının yayımladıkları anketlerin tamamı yanıldı. Son haftalardaki anketlerin ortalaması alındığında Clinton'ın yüzde 46.8 oy oranına ulaşacağı ve rakibi Trump'a 3.8 puan fark atarak, seçimi kazanacağı öngörüsü ortaya çıkıyordu. Seçim gününden önceki bir ayda yapılan 40'tan fazla anketin sadece 5'inde Trump'ın kazanacağı, ikisinde ise beraberlik sonucu çıkacağı tahmin edildi. Anketlerde tek yanılmayan Los Angeles Times gazetesi ile Güney California Üniversitesi (USC) oldu. İki kurum, seçimden önceki bir ayda toplam 6 anket yayımladı. LA Times/USC'nin 4-10 Ekim, 9-15 Ekim, 19-25 Ekim, 22-28 Ekim, 25-31 Ekim ve son olarak 1-7 Kasım tarihlerini kapsayan anketlerinin tamamında Donald Trump'ın kazanacağı belirtildi. Son ankette Trump'ın Clinton karşısında 3 puan farkla galip geleceği ileri sürüldü.

SENATO VE TEMSİLCİLER MECLİSİ CUMHURİYETÇİ
ABD'de, Senato ve Temsilciler Meclisi için de yapılan seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, Cumhuriyetçiler her iki yasama organında üstünlüğünü korudu. Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçiler Senato'da 51, Demokratlar 45 üye sayısına ulaştı. Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçiler, şu ana kadar 236, Demokratlar ise 192 vekil sayısına ulaştı. Sonuçlar açıklandığında Cumhuriyetçilerin 240, Demokratların 195 vekil elde edeceği tahmin ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trump depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN