Sorguda kedisi de kravatlı

Londra’daki Ekvador Başkonsolosluğu’na sığınan WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange, tecavüz iddiasıyla ilgili savcılar tarafından sorgulanırken kedisinin de “kravat” takması dikkat çekti

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Sorguda kedisi de kravatlı
ABD'ye iade edileceği endişesiyle İngiltere'nin başkenti Londra'daki Ekvador Başkonsolosluğu'ndan dışarı adımını atamayan WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange, hakkındaki tecavüz iddiaları dolayısıyla İsveçli savcılar tarafından sorgulandı. Ancak başkonsolosluk binasının çevresini kuşatan basın mensuplarının objektiflerinin yakaladığı kareler, sorgudan çok Assange'ın kedisinin konuşulmasına neden oldu.

SOSYAL MEDYA FENOMENİ KEDİ
Sorgunun devam ettiği sırada binanın camına çıkan kedinin kırmızı beyaz çizgili bir kravat taktığı görüldü. "Elçilik Kedisi" takma adıyla sosyal medya hesabı bulunan, mayıs ayından beri Assange'la birlikte yaşayan kedinin niçin böyle giydirildiği ise merak konusu. Assange, konuyla alakalı herhangi bir açıklamada bulunmasa da basın mensupları "Assange 4 yıldır Ekvador Başkonsolosluğu'na mahkûm durumda, canı sıkılmıştır" ya da "Kedisini de sorgu gününe hazırladı" gibi yorumlarda bulundu. ABD'li asker Chelsea Manning'in sızdırdığı bilgilerin de aralarında bulunduğu devlet sırlarını WikiLeaks sitesinden yaydığı için ABD'de yargılanma ihtimali bulunan Assange hakkında, 2010'dan beri de İsveç merkezli bir tecavüz davası bulunuyor. Hakkındaki tecavüz iddialarını reddeden Assange, İsveç'in kendisini ABD'ye teslim edeceğinden endişe ettiği için İsveç'e giderek ifade vermeyi istemediğini belirtiyor. Londra'daki konsolosluk binasını terk ettiği takdirde Assange'ın İngiliz polisi tarafından tutuklanıp İsveç'e gönderilmesi söz konusu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorguda kedisi de kravatlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN