Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Steinmeier resmen Cumhurbaşkanlığı adayı ilan edildi

Giriş Tarihi: 16.11.2016 16:48 Güncelleme Tarihi: 16.11.2016 16:54
Steinmeier resmen Cumhurbaşkanlığı adayı ilan edildi

Salı günü Türkiye'ye ses getiren bir ziyaret yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, resmen cumhurbaşkanı adayı ilan edildi. Koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), Steinmeier'in cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen açıkladı. Başbakan Angela Merkel de, sosyal demokrat Steinmeier'in siyasi tecrübesini överek "doğru aday" olduğunu söyledi.

Başbakan Angela Merkel, ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada Steinmeier'in siyasi deneyimini överek, bunun Cumhurbaşkanlığı makamı için önemli bir koşul olduğunu kaydetti. Özellikle de içinde bulunduğumuz dönemde Steinmeier'in "doğru aday" olduğunu ve pek çok vatandaşın desteğine sahip olacağını belirten Merkel, "Ayakları yere sağlam basan ve dünya konusunda bilgili biri olarak insanlar ona güvenebileceklerini biliyorlar" şeklinde konuştu.

ALMAN MEDYASI: TÜRKLER ÇOK KIZGIN

DWelle Türkçe'ye göre, SPD Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ise yaptığı konuşmada Birlik partilerinin yönetimine Steinmeier'in adaylığına verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, dışişleri bakanlığı görevini yürüten Steinmeier'in denge unsuru bir kişilik olduğunu, içte ve dışta saygı gören bir ses olduğunu vurguladı.

AB’NİN AŞAĞILAYICI TAVIRLARINDAN BIKTIK


CSU Genel Başkanı Horst Seehofer de Steinmeier'in cumhurbaşkanlığı için hem insan, hem de siyasetçi olarak çok iyi bir seçim olduğunu belirterek, "Dışişleri Bakanı hem ülke içinde hem de uluslararası alanda büyük bir siyasi deneyime sahip" ifadelerini kullandı.

STEİNMEİER: BÜYÜK ŞEREF

Ortak basın toplantısında parti liderlerinin ardından konuşan Frank-Walter Steinmeier ise cumhurbaşkanlığına aday gösterilmenin kendisi için büyük bir şeref olduğunu belirterek, cumhurbaşkanlığı makamında toplumdaki bölünmeye karşı çalışacağını, "canlı, uyanık bir siyasi kültürün önemli olduğunu" söyledi. Bu hedefler doğrultusunda parti sınırlarının, özellikle de sosyal sınırların ötesinde tüm kesimlerle işbirliği içinde olacağı mesajı veren Steinmeier, kavgaların karşılıklı saygı içinde yürütüleceği siyasi bir kültür için çalışacağını söyledi.

Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı 12 Şubat 2017 tarihinde Federal Seçiciler Kurulu'nda yapılacak oylama sonucu belirlenecek. Mevcut Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un görev süresi 17 Mart 2017'de sona eriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Steinmeier resmen Cumhurbaşkanlığı adayı ilan edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN