Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 gemi kayboldu!

Hollanda, Cava Denizi tabanında bulunan İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma üç Hollanda gemisinin enkazının kaybolduğunu açıkladı. Japonya tarafından batırılan gemilerin enkazı, 2002 yılında bulunmuştu.

Giriş Tarihi: 17.11.2016 10:03
3 gemi kayboldu!

Hollanda Savunma Bakanlığı, Cava Denizi tabanında bulunan İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma üç Hollanda gemisinin enkazının kaybolduğunu açıkladı.

Üç gemi de 1942 yılındaki Cava Deniz Muharebesi'nde Japonya tarafından batırılmış, enkazları dalgıçlar tarafından 2002 yılında bulunmuştu.

Guardian gazetesi, aynı denizdeki üç İngiliz gemisinin de kaybolduğunu öne sürdü. İngiliz hükümeti haberlerden endişe duyduklarını ve konuyu araştıracaklarını söyledi.

75 yıl sonra ortaya çıkmıştı

Gemilerin kaybolduğu, deniz muharebesinin 75. yılına yönelik gerçekleştirilen bir keşif gezisinde ortaya çıktı.

Guardian gazetesi de 3 boyutlu resimleri gördüğünü, 3 İngiliz gemisi enkazının yanı sıra bir ABD denizaltısı enkazının da bulunması gereken deniz yataklarında yalnızca enkazlardan arta kalan çukurların gözüktüğünü yazdı.

Uzmanlar buradaki enkazların hurda amacıyla çalınmasının devasa bir operasyon olacağını söylüyor.

Hollanda Savunma Bakanlığı ise bu gizemli olayı araştıracaklarını açıkladı.

Açıklamada iki Hollanda gemisi enkazının tamamen yok olduğu, üçüncü geminin de büyük parçalarının yerinde olmadığı yer aldı. İngiltere Savunma Bakanlığı da Endonezyalı yetkililerle konu hakkında iletişime geçtiklerini doğruladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 gemi kayboldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN