Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarkisyan: Aliyev ile görüşmeye hazırım

Ermenistan cumhurbaşkanı Sarkisyan, fayda sağlanabilmesi mümkün olacak sonuçlar için Azeri mevkidaşı Aliyev ile görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.11.2016 11:25
Sarkisyan: Aliyev ile görüşmeye hazırım
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, faydalı bir görüşme olması halinde Azeri mevkidaşı İhlam Aliyev ile konuşabileceğini söyledi.

Rus RIA haber ajansında yer alan haberde Sarkisyan'ın, "Bu tür görüşmelerden hiçbir zaman kaçınmadık... Ancak her zaman görüşmelerin faydalı olmasını, mesafe alınmasını isteriz" ifadeleri yer aldı.

Sarkisyan "Biz, ülke liderleri, dışişleri bakanları veya çalışma grupları düzeyinde olsun hiçbir görüşmeyi hiçbir zaman reddetmedik. Ama bu görüşmelerin yararlı olmasından, ilerleme olmasından yanayız. Eğer ilerleme yok, anlaşmalar da uygulanmıyorsa bu görüşmelerin ne faydası var? Örneğin, nisan olaylarının ardından Viyana'da toplandık. AGİT Minsk Grubu başkanı olan ülkelerin dışişleri bakanları da oradaydı. Bir açıklama kabul edildi. Neden bir anlaşma değil de açıklama? Çünkü Azerbaycan çok isteksizdi ama eninde sonunda kabul etmek zorunda kaldı. Ama döndükten sonra bu açıklamanın Minsk Grubu başkanlarına ait olduğunu, kendilerini bağlamadığını açıkladılar. Sonra Rusya Devlet Başkanı'nın katılımıyla Saint Petersburg görüşmesi oldu ve olayları inceleme mekanizmasını oluşturma konusunda anlaştık, zira her defa Azerbaycan ateşkesin Ermenistan tarafından ihlal edildiğini iddia ediyor. Biz de, inceleme mekanizmasını oluşturalım diyoruz, böylece tüm dünya kimin ateşkesi ihlal ettiğini anlar. Sonra AGİT Başkanı'nın bölgedeki özel temsilcisinin yetkilerini genişletme konusunda anlaşmaya vardık. Maalesef bugüne kadar her iki anlaşma da çalışmıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarkisyan: Aliyev ile görüşmeye hazırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN