ABD’nin Menbiç aldatmacası sürüyor

ABD’nin terör örgütü PYD/PKK’nın Suriye’nin Menbiç ilçesini boşaltacağı sözünü yinelemeye devam etmesine karşın örgüt, Menbiç-El Bab hattında 8 köyü ele geçirdi

Giriş Tarihi: 18.11.2016
ABD’nin Menbiç aldatmacası sürüyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın terör örgütü DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett Macgurk, önceki gün "yerel unsurlara eğitim vermek için" Menbiç'te bulunan örgütün bu işi tamamlayarak ilçeden ayrılacağını duyurmuş, böylece PYD/PKK'nın bölgedeki varlığını da itiraf etmişti. Ardından DEAŞ Karşıtı Koalisyon'un sözcülerinden Amerikalı Albay John Dorrian, McGurk'ten farklı bir açıklama yaparak, "Menbiç'te hiç (PYD/PKK askeri kanadı) YPG unsuru bulunmuyor" ve "Menbiç'te YPG unsurunun kaldığına inanmıyorum. Benim anladığım onlar bugün (dün) çekiliyorlardı" ifadelerini kullanmıştı. ABD'li yetkililerden son 24 saatte yapılan açıklamalar PYD/PKK'nın Menbiç'teki varlığına dair soru işaretleri oluştururken, örgüt ilçedeki hakimiyetini genişletiyor. PYD/PKK, ABD'li yetkililerin açıklamaları esnasında harekete geçerek, Bab istikametindeki Şeyh Nasır, Sab Veren, Kanlı Kuyu, Boğaz, Kendirili, El İşliye, Kankavi ve Berşaya köylerini DEAŞ'tan aldı. Böylece Fırat Nehri'nin batısındaki Afrin ve Menbiç ilçelerini birleştirmeyi hedefleyen örgüt, iki bölge arasında köprü vazifesi gören Bab merkezinin 9.8 kilometre yakınına ulaşmış oldu.

TÜRKİYE KANITLAMIŞTI
Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri desteğiyle ilerleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Bab'ın kuzeybatısındaki Kabasin köyünü almış ancak önceki gün DEAŞ burayı yeniden ele geçirmişti. ÖSO köyü tekrar almak için hazırlık yaparken, PYD/PKK militanları da buraya 1.3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık bin 720 kilometrekarenin teröristlerden arındırıldığı Fırat Kalkanı Harekatı'nda, ÖSO güçleri Bab'ın merkezine 2 kilometre yakınlıkta hatlarını koruyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin Halep iline bağlı Menbiç ilçesindeki terör örgütleri PYD/PKK unsurlarına ilişkin 7 ve 27 Eylül tarihlerinde de yaptığı açıklamalarda, örgütün Menbiç'i terk ettiğini bildirmişti. Türk istihbarat birimleri ise örgütün bölgedeki varlığını koruduğunu raporlamıştı. Bu arada Kamışlı'nın Amude beldesinde Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne bağlı Yekiti Partisi'nin ofisine baskın düzenleyen PYD/ PKK'lılar 6 kişiyi kaçırdı.

EL BAB'A DESTEK YOK
DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian ÖSO'nun El Bab'ı DEAŞ'tan almasına çok az zaman kaldığına inandığını kaydetti ve DEAŞ Karşıtı Koalisyon'un El Bab'daki operasyonların bir parçası olmadığını ve muhaliflere o bölgede hava desteği sağlamadıklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’nin Menbiç aldatmacası sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN