Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO: Türkiye her açıdan çok önemli bir müttefiktir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin coğrafi konumu, göçmenlere ev sahipliği yapması ve üstlendiği görevler nedeniyle önemli bir müttefik olduğunu vurguladı

Giriş Tarihi: 19.11.2016
NATO: Türkiye her açıdan çok önemli bir müttefiktir
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düşünce kuruluşu German Marshall Fund'un düzenlediği etkinlikte konuştu. Türkiye'ye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Stoltenberg, "Türkiye, birçok sebepten ötürü NATO için önemli bir müttefik. Bu sebeplerden biri, Türkiye'nin konumu. Türkiye'nin doğuda, Karadeniz'de Rusya ve Gürcistan'la; güneyde de karışıklık, şiddet ve DEAŞ'ın bulunduğu Irak ve Suriye'yle sınırı var. Türkiye'nin bu coğrafi konumu, onu önemli bir müttefik yapıyor" dedi. Türkiye'nin aynı zamanda 3 milyon kadar sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan NATO Genel Sekreteri, "Türkiye, aynı zamanda Afganistan, Kosova ve diğer yerlerdeki görevlerimize yaptığı katkıdan dolayı da önemli" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'le görüşmesine değinen Stoltenberg, "NATO ülkeleri liderlerinin Rusya lideri ile görüşmesini olumlu buluyorum" dedi. Stoltenberg, NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısına katılmak üzere yarın İstanbul'da olacak.

"Bombalanan TBMM'yi gördüğümde etkilendim"
Eylül ayındaki Türkiye'yi ziyareti sırasında F16'larca bombalanan TBMM'yi gördüğünde etkilendiğini kaydeden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Darbe girişimi sırasında Meclis, milletvekilleri içerideyken bombalandı. Bu aynı zamanda Türkiye'deki demokratik kurumlara dönük de bir saldırıydı. Tüm partilerle görüştüm ve hepsi başarısız darbe girişimini nasıl kınadıklarını anlattı" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO: Türkiye her açıdan çok önemli bir müttefiktir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN