Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AP İngiltere'ye resti çekti

Giriş Tarihi: 22.11.2016 18:36
AP İngiltere'ye resti çekti

Avrupa Parlamentosu müzakerecisi Guy Verhofstadt, İngiltere'yle yapılacak üyelikten çıkış (Brexit) müzakerelerinde, AB'nin dört temel özgürlüğünü tehdit eden hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Verhofstadt, İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinden sorumlu bakanı David Davis ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Bizim deyimimizle dört özgürlüğü yıkacak bir çözüm mümkün değildir" dedi.

"Bu dört özgürlük kilit önemdedir. Bunlar Avrupa Birliği'nin temel unsurlarıdır: Malların, hizmetlerin, sermayenin ve insanların serbest dolaşımı. Bu dört özgürlüğün tehlikeye atıldığı hiçbir gelişmeyi asla kabul etmeyeceğiz."

Verhofstadt, Davis ile yaptığı görüşmede Brexit müzakerelerinin 2019 yılında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce sonuçlanması gerektiğinde görüş birliğine vardıklarını söyledi.

"Ayrıca Parlamento'nun onayının da gerekli olduğunu vurguladım. Bu da birkaç ay sürer dolayısıyla müzakereler için açık olan süre, dürüst olmak gerekirse, aslında 14-15 aydır."

Davis de ayrıca yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Mart sonunda üyelikten ayrılma başvurusunu resmen AB'ye vermeden önce göçmenler, güvenlik ve tek pazar konularındaki pozisyonunu belirlemiş olacağını ancak o tarihe kadar her şeyin düzgün gitmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

"Bizim istediğimiz AB'nin de, İngiltere'nin de çıkarına olanı bulmaktır. Ticari çıkarlarımız, iş dünyasındaki, imalat ve hizmetler alanındaki (çıkarlarımız). Hedefimiz de bunu mümkün olduğunca açık bir şekilde yapmaktır. Açık ve öncelikli hedefimiz budur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AP İngiltere'ye resti çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN