Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye karşıtı Sarkozy havlu attı

Fransa’da ırkçı söylemlerin gölgesinde geçen cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Sarkozy sürprizi yaşandı. Her fırsatta Türkiye karşıtı konuşan Sarkozy, ön seçimi kaybedince siyaseti bıraktı

Giriş Tarihi: 22.11.2016
Türkiye karşıtı Sarkozy havlu attı

Fransa'da 23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak cumhurbaşkanı seçimi öncesinde ilk sürpriz yaşandı. Seçime katılacak merkez sağ eğilimli Cumhuriyetçi Parti'nin adayının belirlenmesi için düzenlenen ön seçimin ilk turunda eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy elendi. Anketlerde üçüncü sırada görülen eski Başbakan François Fillon, büyük sürpriz yaparak oyların yüzde 44.2'sini alarak birinci olurken, seçimlerin favorisi eski Başbakan Alain Juppe yüzde 28.4 ile beklenenin altında oy alarak ikinci sırada kaldı. Sarkozy ise hayal kırıklığı yaşayarak yüzde 20.7 oyla üçüncü olabildi. Bu sonuçlara göre, adayların hiçbirinin yüzde 50'lik oy oranını geçememesi nedeniyle yapılacak olan ve iki adayın yarışacağı ikinci tur seçime kalamayan Sarkozy, cumhurbaşkanlığı hayallerine veda etti. İkinci turda Fillon'u destekleyeceğini bildiren Sarkozy, "Bundan sonra aileme daha fazla vakit ayırıp, kamu işleri ile daha az ilgileneceğim" dedi.

RAKİP LE PEN
Fillon ve Juppe pazar günü, ikinci tur seçiminde karşı karşıya gelecek. Fransa'daki son anketler, ikinci tur sonucunda belirlenecek merkez sağ adayının, seçimi de kazanacağını gösteriyor. Fransa'da yükselen aşırı sağ söylemler, cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyalarını derinden etkiliyor. Bu nedenle merkez sağın üç önemli adayı Juppe, Fillon ve Sarkozy kampanyaları boyunca sık sık Türkiye'nin AB üyeliği ve İslam karşıtı açıklamalarda bulundu. İktidardaki Sosyalist Parti'nin büyük destek kaybettiği ülkede, merkez sağ adayının en dişli rakibinin Müslüman ve göçmen karşıtlığının en sıkı savunucusu aşırı sağcı lider Marine Le Pen olması bekleniyor. Yarı başkanlık sistemiyle yönetilen ülkede cumhurbaşkanı kendisine bırakılmış dışişleri ve savunma alanları başta olmak üzere yürütmeyle ilgili önemli yetkilere sahip.

ANKETLER YİNE YANILDI
Cumhuriyetçiler partisinin seçmen kartı olan ve iki euro katılım ücreti ödeyen herkesin oy verebildiği ön seçimlerinde yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, oy kullananlardan yüzde 15'i sol görüşlü yüzde 8'ise aşırı sağcı seçmen. Öte yandan Kolombiya'daki barış referandumu, Brexit ve ABD seçimlerindeki gibi Fransa'da da anketler yanıldı. Aylardır yayınlanan anket sonuçları Juppe'yi açık ara önde gösterirken, ikincilik koltuğunu Sarkozy'ye, birinci gelen Fillon'u ise üçüncülüğe sabitliyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye karşıtı Sarkozy havlu attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN