Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'ye uyarısı!

Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, ’nin yüzüne kapıyı kapatan taraf olmanın, İtalya ve Avrupa Birliği’nin () yararına olmayacağına inandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 23.11.2016 20:32 Güncelleme Tarihi: 23.11.2016 20:44
İtalya'dan AB'ye Türkiye uyarısı!

Paolo Gentiloni, Avrupa Parlamentosu'nun (AP), 'yle müzakerelerin dondurulması çağrısını içermesi beklenen metin üzerinde Perşembe günü yapacağı oylama öncesi, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Pazartesi günü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmek için Türkiye'ye gittiğini, ancak onunla görüştürülmediklerini hatırlatan Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Pia Elda Locatelli, Gentiloni'ye, bu ülkede demokrasiye aykırı uygulamaların durması için ne yapma niyetinde olduklarını sordu.

Locatelli ayrıca, Türkiye ile ilişkilerin durdurulmaması gerektiğini belirterek, 23 ve 24'üncü müzakere başlıklarının da açılması çağrısı yaptı.

"TÜRKİYE İLE DİYALOG BAĞI KORUNMALI"

Türkiye'nin, kesinlikle saldırı altında bir ülke olduğunu sözlerine başlayan Paolo Gentiloni, "Bu ülke, bir darbe girişime maruz kaldı ve terör saldırılarının hedefinde. Bu, aynı zamanda hukukun üstünlüğünün sürekli ihlal edildiği ve üçüncü büyük muhalif partinin yönetimindeki tüm isimlerin tutuklanması suretiyle ağır bir olayın yaşandığı da bir ülke. Bu parti, Türk hükümetinin, Kürt meselesinin çözümünde muhtemel bir müzakerecisiydi. Ancak ne yazık ki bu partinin liderleri şimdi tutuklu" diye konuştu.

Bunun kul edilemez olduğunu dile getiren Gentiloni, "Ancak aynı zamanda, Türkiye'nin yüzüne kapıyı kapatan taraf olmanın, ve AB'nin yararına olmayacağına da inanıyorum" dedi.

Ancak bu karmaşık dinamik karşısında harekete de geçmeleri gerektiğini söyleyen Gentiloni, "HDP liderlerinin tutuklanması gibi bu çok ciddi olayları kınamalı, aynı zamanda kararı Türkiye'ye bırakmalıyız. Türkiye, AB'yi takip etmeye, kendisini sığınmacılarla ilgili anlaşmaya ve idam cezasını kaldırmaya götüren müzakere dinamiğini koruma niyetinde mi yoksa aksi yönde gitme niyetinde mi?" ifadesini kullandı.

Gentiloni, "Önemli komşumuz" diye nitelediği Türkiye ile diyalog bağının korunmasının gerekliliğinin altını çizerek, "Belki de bu, Türkiye üzerinde Avrupa olarak olumlu bir etkiye sahip olmamız bakımından en iyi yoldur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'dan AB'ye Türkiye uyarısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN