Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze'de işsizlik protestosu

Giriş Tarihi: 24.11.2016 15:53
Gazze'de işsizlik protestosu

Gazze Şeridi'nde düzenlenen gösteride İsrail ablukası nedeniyle giderek artan işsizlik ve yoksulluk protesto edildi.

Filistin Genel İşçi Sendikaları Federasyonu tarafından Gazze'nin batısında düzenlenen gösteriye onlarca işsiz Filistinli katıldı.

Bölgede her geçen gün büyüyen istihdam ve yoksulluk sorununa çare bulunmasını talep eden göstericiler, "Ablukanın devamı, insanlık suçudur" ve "İşçilerin sorunlarına çözüm istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

Filistinli İşçiler Genel Birliği Başkanı Sami el-Amasi gösteride yaptığı konuşmada, Gazze Şeridi'nde en çok ihmal edilen kesimin işçiler olduğunu söyledi.

"Gazzelilerin tüm sıkıntılarından, sınır kapılarını kapatarak ablukayı sürdüren İsrail'i sorumlu tutuyoruz." diyen Amasi, Filistin hükümetinden de işçilere karşı sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Amasi, ayrıca uluslararası topluma 10 yıldır aralıksız devam eden ablukayı sonlandırması için İsrail'e baskı yapma çağrısında bulundu.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana abluka altında tutuyor. Filistin Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre Gazze'deki işsizlik yüzde 42,7'ye yükselmiş durumda.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre ise işsizlik ve yoksulluktan dolayı Gazze halkının yüzde 80'i uluslararası yardımlarla geçimini sağlamaya çalışıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'de işsizlik protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN