Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yardım edin!

Halep’teki resmi kurum ve gruplardan bildiri: Esad’ı durdurun ve yardım gönderin. 23 günde 2 bin 300 saldırı düzenlendi. Bütün hastaneler bombalandı. Açlıktan ölümler başlayacak

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Yardım edin!

Suriye'de savaşın en kritik noktalarından birinde Esad rejimine direnmeye çalışan Halep halkı, dünyaya yardım çağrısı gönderdi. Halep İl Sağlık Müdürlüğü, Eğitim Müdürlüğü, Sivil Savunma Müdürlüğü'nün aralarında bulunduğu kurum ve grupların ortak açıklamasında 91 gündür kuşatma altında yaşayan Halep'te, son 23 günde 2 bin 300 saldırı düzenlendiği aktarıldı. Esad rejiminin varil bombası, parça tesirli bombalar ve klor gazı kullandığı belirtilirken 8 hastane, 6 okul, 2 fırın ve 2 sivil savunma merkezinin vurulduğu kaydedildi. "Savaş başlayalı yaklaşık 6 yıl oldu ve bizler, dünyanın ne yaptığını merak ediyoruz. Savaşta 500 binden fazla kişi öldü. Suriye'de işlenen savaş suçlarını görmek için daha kaç hastanenin ve okulun bombalanması gerekiyor?" ifadelerinin yer aldığı açıklamada "Bundan daha korkunç bir durum olamaz. 2016 yılındayız ve 271 bin 536 kişi tutsak. Çok yakında bombardımanlardan ve muhtemelen açlıktan ölümle karşı karşıya geleceğiz" uyarısı yapıldı.

İNSANİ KORİDOR AÇILSIN
Ortak açıklamada insani yardım malzemelerinin ulaştırılabileceği bir koridor açılması, bu ihtimal gerçekleşmezse en azından Halep'e havadan gıda ve tıbbi malzeme atılması çağrısı yapıldı. Suriyeli Doktor Hamza el Hatib, Suriye halkının uluslararası camiadan "Esad rejiminin hava saldırılarını durdurma ya da Moskova ile Şam yönetimine diplomatik baskı yapma" taleplerini dünyaya duyurdu.

SURİYE MUHALEFETİ: TÜRK ASKERİNE MİNNETTARIZ
Fırat Kalkanı operasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'yla bağlantılı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) yetkilileri, İstanbul'da gazetecilerle bir araya geldi. Türk askerine minnettar olduklarını söyleyen SMDK Genel Sekreteri Abdulilah Fahd SABAH'a yaptığı açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgedeki tüm terör örgütleriyle aynı anda savaşıyor, hem DEAŞ'ı hem de YPG'yi hedef alıyor" dedi. SMDK üyesi Yusuf Mahli ise şu an Suriye'ye ait olan topraklardan gelip Çanakkale'de şehit düşenleri hatırlatarak "Türk halkıyla Suriye halkı kader birliği yaşıyor. Bu bize Çanakkale zaferini hatırlatıyor" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yardım edin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN