Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika: Almanya'dan Türkiye'ye skandal ambargo iddiası

Avusturya parlamentosunun skandal kararının ardından, Almanya’nın silah üreticilerinden Heckler & Koch’un da Türkiye’ye silah satışında ambargo uygulayacağı iddia edildi

Giriş Tarihi: 28.11.2016 17:14
Son dakika: Almanya'dan Türkiye'ye skandal ambargo iddiası

Alman basınının adı açıklanmayan şirket yetkililerine dayandırdığı haberlere göre, strateji değişikliğine giden Heckler& Koch, gelecekte sadece NATO ülkeleri, NATO ile yakın ilişkisi olan ülkeler, demokratik ve yolsuzluğun olmadığı ülkelere silah satacak.

AVUSTURYA BAKANI'NDAN SKANDAL AÇIKLAMA

TÜRKİYE SARI LİSTEDE

Heckler& Koch'un silah satılabilecek ülkeleri demokrasi ve yolsuzluk gibi kriterlere göre sınıflandırdığı "yeşil listeye" aldığı belirtilirken, Suudi arabistan, Meksiko, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin bu listenin dışında kaldığı için gelecekte silah satılmayacağı bilgisi paylaşıldı. Türkiye'yi bu çerçevede sarı listeye aldığı kaydedilen şirketin, gelecekte Türkiye'ye de silah satmak istemediği öne sürüldü. Heckler & Koch'un bu ülkelere silah satışı konusunda Alman hükümetinden izin almakta zorlandığı için strateji değişikliğine gittiği belirtiliyor. Daha önceden yapılan anlaşmalar çerçevesinde yapılan satışların ise yerine getirileceği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Almanya'dan Türkiye'ye skandal ambargo iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN