Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, Castro’nun ne göndermeyecek!

Giriş Tarihi: 29.11.2016 23:54 Güncelleme Tarihi: 29.11.2016 23:59
ABD, Castro’nun cenaze törenine resmi heyet göndermeyecek!

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, Başkan Obama'nın, 'nun ne katılmak üzere herhangi bir başkanlık delegasyonunu göndermemeye karar verdiğini açıkladı.

Beyaz Saray, Başkanı Barack Obama'nın, devriminin lideri 'nun ne katılmak üzere resmi bir heyeti adaya göndermeyeceğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, bir soruya verdiği yanıtta, 25 Kasım'da hayatını kaybeden Castro'nun cenazesine ABD'den resmi bir delegasyonun gitmeyeceğini kaydetti.

Earnest, "Başkan (Barack Obama), cenaze törenine katılmak üzere herhangi bir başkanlık delegasyonunu göndermemeye karar verdi. Bununla birlikte, size Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes ile ABD'nin Küba'daki en üst düzey diplomatı olan Jeff DeLaurentis'in törende hazır bulunacağını söyleyebilirim." dedi.

Küba ile ilişkilerin yeniden kurulması sürecinde Ben Rhodes'un önemli bir rol oynadığını belirten Earnest, yönetimin Küba açılımına dair politikalarının uygulanması kapsamında Rhodes'un bu hafta Küba'ya gitmeyi daha önceden planladığını, bu vesileyle de Küba hükümetinin düzenleyeceği törene DeLauretis ile iştirak edeceğini ifade etti.

Obama'nın Havana büyükelçisi adayı olan Jeff DeLaurentis, şu anda ABD'nin adadaki en üst düzey diplomatı konumunda.

ABD BAYRAĞI YAKANLARA TEPKİ

Öte yandan Earnest'a, başkan seçilen Donald Trump'ın Amerikan bayrağını yakanların cezasız kalmayacağına dair açıklamaları hatırlatıldı. Başkan Obama'nın da bayrak yakmayı ifade özgürlüğünün korunması olarak görüp görmediğinin sorulması üzerine Earnest, dini gerekliliklerini yerine getirme ve ifade özgürlüğü gibi eylemlerin anayasada güvence altına alındığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Benim de dahil olduğum Amerikalıların büyük bir bölümü, bayrak yakmayı hakaret olarak algılıyor ancak ülke olarak, anayasada teminat altındaki haklarımızı koruma sorumluluğumuz var. Bu partiler üstü bir duyarlılık."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, Castro’nun cenaze törenine resmi heyet göndermeyecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN