Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bena’nın gözünden Halep’in dramı

Halep’te rejim bombardımanı devam ederken şehirdeki katliamı dünyaya birinci ağızdan 7 yaşındaki Bena anlatıyor: Pazar gecesi evimiz yıkıldı. Hafif yaralandım. Dünden beri uyumadım. Ölmek değil yaşamak istiyorum

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Bena’nın gözünden Halep’in dramı
Esad rejiminin üç aydan uzun süredir insani yardım girişine izin vermediği ve sivil-muhalif demeden bombaladığı Halep, savaşın en zor günlerini yaşarken şehirdeki durumu dünyaya 7 yaşındaki Bena el Abid duyuruyor. Sosyal medya sitesi Twitter'da 166 bin takipçisi bulunan Bena, aynı zamanda tweetlerini haber yapan televizyonlar, gazeteler ve ajanslar üzerinden milyonlarca kişiye sesleniyor. Annesi Fatıma el Abid sayesinde basit bir İngilizceyle yayın yapan küçük Bena'nın yaşadıkları ise iç burkuyor. Eylül ayından beri tweet atan Bena, diğer ülkelerdeki yaşıtları gibi okula gitmek istediğini ancak onun yerine bombardıman ve kuşatma altında yaşadığını yazıyor. Annesinin çektiği ve Bena'nın korkan görüntülerinin yer aldığı videolar da binlerce kez paylaşılıyor.

SON MESAJLAR: KAÇIYORUZ
Şimdiye kadar "Halep'i kurtarın" mesajları atan Bena'nın pazar gününden itibaret yaptığı paylaşımlar Halep'teki durumu birinci ağızdan aktarması açısından dikkat çekti. Pazar gecesi anne Fatıma, Bena'nın hesabından "Ordu girdi, dürüstçe söylüyorum, bu bizim son günlerimiz olabilir. lütfen lütfen lütfen bize dua edin" ve "Bu gece evimiz yok, bombalandı. Enkazda kaldım, yakınlarımın öldüğünü gördüm ve neredeyse ben de ölecektim" iletilerini paylaştı. Bena'nın hesabından son paylaşılan tweetler "Ağır bombardıman altındayız, yaşamla ölüm arasındayız. Kaçıyoruz" ve "Artık evimiz yok. Hafif yaralandım. Dünden beri uyumadım. Açım. Ölmek değil yaşamak istiyorum" oldu.

HARRY POTTER HEDİYE EDİLDİ
Bena ve annesi, geçtiğimiz hafta meşhur Harry Potter serisinin İngiliz yazarı J.K. Rowling'e "Merhaba, Harry Potter filmini izledik, Bena kitapları da okumak istiyor" mesajı gönderdi. Rowling ise bu mesaja "Bena umarım kitabı okursun, çünkü çok seveceğini düşünüyorum. Sana buradan çok sevgilerimi gönderiyorum" yanıtı verdi. Bunu gören internet kullanıcıları da internet üzerinden Bena'ya Harry Potter kitabının dijital versiyonunu hediye etti.

Rejim, Halep'in batısında muhaliflerin kontrolündeki Ancara beldesinde yerleşim yerine ''nüfuz edici'' bombayla hava saldırısı düzenledi.FRANSA'DAN BM'YE ACİL ÇAĞRI
BM İnsani Yardım Komiseri Stephen O'Brien, "Halep'teki son bombardımanlar yüzünden 16 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı" dedi. 15 Kasım'dan bu yana kente 2 bin hava saldırısı düzenlendiğini söyleyen muhalifler ise, yasak olan klor gazı atıldığını aktardı. Öte yandan Fransa, Halep için BM Güvenlik Konseyi'nin acil toplanmasını istedi. BBC'ye konuşan Suriyeli muhaliflerin müzakerecisi George Sabra da rejimin Halep'in doğusunu ele geçirmesinin mücadelenin sonu anlamına gelmeyeceğini söylerken, 507 muhalif rejime teslim oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bena’nın gözünden Halep’in dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN