Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İİT Üyesi Ülkeler Konferansı "İstanbul’da yapılacak

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Cidde’de yapılan son hazırlık toplantısında, “İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri İşbirliği Ağı Konferansı”nın İİT ve İslam Kalkınma Bankası’nın desteğiyle 2017 yılının başında İstanbul’da yapılacağını duyurdu.

Giriş Tarihi: 1.12.2016 19:01 Güncelleme Tarihi: 1.12.2016 19:02

"İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri İşbirliği Ağı" kurulmasına yönelik son hazırlık toplantısı 29 Kasım 2016'da Cidde'de gerçekleştirildi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, toplantıda İİT'ye üye ülkelerdeki insani durum ile ilgili bir sunum yaptı. Dr. Kınık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da Nisan 2016'da düzenlenen İslam Zirvesi Konferansı'nda, insani krizlerle mücadele edebilmek için İİT'ye üye ülkelerin Kızılayları arasında bir insani yardım ağı kurulması yönünde yaptığı çağrıya değindi. Dr. Kınık, küresel insani krizlerden etkilenen 120 milyona yakın nüfusun üçte ikisinden fazlasının İİT'ye üye ülkelerde yaşadığını, dünyadaki 40 silahlı çatışmanın 18'nin de yine İslam Ülkelerinde yaşandığını ifade etti.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kınık, İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri İşbirliği Ağı Konferansı'nın İİT ve İslam Kalkınma Bankası'nın desteğiyle 2017 yılının başında İstanbul'da yapılacağını duyurdu. Katılımcılar, İİT'ye üye ülkeler arasında kurulması yönünde harekete geçme teklifine tam destek vereceklerini belirtti. İstanbul'da düzenlenecek olan bir sonraki konferansın planlanmasını kolaylaştırma amacıyla ve ajanda ve lojistik destek konusunda ulusal derneklere gerekli yardımı sağlayacak bir sekretarya kurulmasında mutabık kaldı.

KİMLER KATILDI?

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Türkiye Kızılay Derneği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, İİT, İslam Kalkınma Bankası, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu (IFRC), Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Türkiye Kızılay Derneği, Uluslararası Hilal İslam Komitesi (UHİK) ve Arap Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Organizasyonu (ARCO) temsilcileri ile İİT Türkiye Temsilcisi, Büyükelçi (İnsani Yardım için ASG) Hesham Youssef, Büyükelçi Salih Mutlu Şen, Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Ulusal Dernekleri Federasyonu'ndan Dr. Jemilah Mahmood, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden Frank Rauchenstein, Arap Kızılayı ve Kızıl Haç Örgütü'nden (ARCO) Dr. Salih El Suhaibani, Uluslararası İslam Hilal Komitesi (ICIC) Büyükelçisi Ali Buhedma ve İslam Kalkınma Bankası'ndan Dr. Sayed Aqa katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İİT Üyesi Ülkeler Konferansı "İstanbul’da yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN