Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sudan'daki FETÖ okulları Maarif Vakfına teslim ediliyor

Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Aydın: "Sudanlı yetkililerle yapılan görüşme neticesinde okulların Marif Vakfına devri konusunda protokol imzalandı." dedi.

Giriş Tarihi: 1.12.2016 11:47
Sudan'daki FETÖ okulları Maarif Vakfına teslim ediliyor

Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın, Sudan'daki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ülkede FETÖ'ye karşı girişimlerin 15 Temmuz öncesinde başladığını dile getiren Aydın, Ocak 2015'te Sudan makamlarının, okulların yönetiminin değiştirilmesi için çalışmalara başladığını belirtti.

Türkiye'deki darbe girişimi sonrasında da FETÖ tehlikesini ülkedeki değişik makamlara anlattıklarını kaydeden Aydın, Sudan yönetiminin her kademesinden bu konuda güçlü destek aldıklarını aktardı.

"FETÖ YÖNETİCİLERİ GÖZALTINA ALINDI"

Çok sayıda FETÖ mensubunun önce gözaltına alındığını, daha sonra da ülkeyi terk etmelerinin istendiğini belirten Aydın, gözaltına alınanların içerisinde eski TUSKON yöneticisi, okul müdürleri ve öğretmenlerin olduğunu dile getirdi.

Sudan'ı terk eden bazı FETÖ yöneticilerinin daha sonra tekrar ülkeye giriş yaptıklarının tespit edildiğini anlatan Aydın, "Sudanlı yetkililerin aktardığına göre bu şahıslar artık ülkede değil." ifadelerini kullandı.

Aydın, Sudan makamlarının 17 Ağustos'ta okullara yeniden el koyması sonrasında diğer bütün FETÖ kuruluşlarının da kapatıldığının altını çizerek, bunların arasında bir dil okulu, 3 kültür merkezi, bir dergi ve 2 öğrenci yurdunun bulunduğunu söyledi.

"Sudanlı yetkililerle yapılan görüşme neticesinde okulların Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devri konusunda ön mutabakat sağlandı ve protokol imzalandı." diyen Aydın, sonrasında Milli Eğitim Bakanlığından bir yetkilinin ve TMV Sudan Koordinatörünün ülkede görevlerine başladığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sudan'daki FETÖ okulları Maarif Vakfına teslim ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN