Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanı: ile yapılan anlaşmayı canlı tutmalıyız

Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Avrupa Birliği (AB) ve arasında sığınmacılara ilişkin yapılan anlaşmayı canlı tutma konusunda istekli olmaları gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 2.12.2016 01:42
İtalya Dışişleri Bakanı: Türkiye ile yapılan anlaşmayı canlı tutmalıyız

Bakan Paolo Gentiloni, n düşünce kuruluşu ISPI'nin organizasyonu, Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle Roma'da gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan Akdeniz Diyalogları - MED 2016 Forumu'nun açılışında konuştu.

Sığınmacı krizine değinen Gentiloni, bu sorunun, Ağustos 2015'te başlayıp, Mart ayında ( ile AB arasında imzalanan anlaşmanın hayata geçirilmesiyle) bittiğini düşünenlerin, büyük hata yaptıklarını söyledi.

İtalyanlar olarak bu kriz karşısında yaptıkları şeylerden gurur duyduklarını ifade eden Gentiloni, "Bu kriz, uzun yıllardır sürüyor ve henüz çözülmediğini de gayet iyi biliyoruz diyerek, bu konuda Afrika ülkeleri ile anlaşma yapılmasının gerekliliğini dile getirdi.

İtalyan Bakan, AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın canlı tutulmaya çalışıldığını söyleyerek, "Kolay olmasa da, bu anlaşmayı canlı tutmak için istekli olmamız gerekli. Bu konuda gerçekçi olmalıyız" dedi.

''Türkiye ile yapılan anlaşmayı canlı tutmalıyız''

Akdeniz'in bir krizde olduğunu belirten Gentiloni, bölgenin istikrara kavuşması konusunda, ABD seçimlerini kazanan Donald Trump yönetimiyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını, ABD ve Rusya gibi iki büyük güç arasındaki ilişkinin, bölgenin istikrarı konusundaki gelişiminin nasıl olacağını da göreceklerini belirtti.

Gentiloni, Suriye sorununun, askeri değil, siyasi yollarla çözülebileceğinin de altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya Dışişleri Bakanı: Türkiye ile yapılan anlaşmayı canlı tutmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN