Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’den tüm dünyayı ilgilendiren çok kritik uyarı: Giderek artıyor!

Giriş Tarihi: 2.12.2016 09:47 Güncelleme Tarihi: 2.12.2016 09:54
Stephen Hawking’den tüm dünyayı ilgilendiren çok kritik uyarı: Giderek artıyor!

Dünyaca ünlü bilim insanı 'den Türkiye'de de giderek artan bir şekilde insan sağlığını etkileyen ye karşı uyarı geldi! Hawking “Çok fazla yiyoruz ve çok az hareket ediyoruz. Neyse ki çözüm basit; daha çok fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlığında değişiklik. O kadar da gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil.”

Profesör Hawking, bir dakikalık videoda, yi "insanlığın şimdiye kadar karşılaştığı en ciddi problemlerden biri" olarak tanımladı.

İsveç'te sağlıkla ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu GEN-PEP tarafından hazırlanan videoda "dünyayı bir bütün olarak algıladığını" söyleyen Hawking, "21'inci yüzyılın en ciddi sağlık problemlerinden birine değinmek için burada bulunuyorum" diyor.

Çok sayıda insanın obeziteyle bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan 74 yaşındaki İngiliz fizikçi, şöyle devam ediyor:

"Çok fazla yiyoruz ve çok az hareket ediyoruz. Neyse ki çözüm basit; daha çok fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlığında değişiklik. O kadar da gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil."

Videonun sonunda ise ekrana şu sözler yansıyor: "Fiziksel hareketsizlik, dünyada en fazla ölüme yol açan dördüncü neden. Günlük gerekli fiziksel aktivite: Yetişkinler için 30 dakika, çocuklar için 60 dakika."

OBEZİTE NEDİR?

Obezite, biriken fazla vücut yağının sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek seviyede çok olması nedeniyle kullanılan tıbbi bir durumdur. Bir kişinin ağırlığının kişinin boyunun karesine bölünmesiyle elde edilen bir ölçüm olan Vücut kütle indeksinde (VKİ) genel olarak indeksi 25 kg/m2 ila 30 kg/m2 ve üzeri olanlar obez olarak kabul edilirler. Bazı Doğu Asya ülkelerinde ise daha düşük değerler kullanılmaktadır. Obezite özellikle kalp rahatsızlığı, tip 2 diyabet, obstrüktif uyku apnesi, belirli kanser türleri ve osteoartrit gibi çeşitli hastalıkların olasılığını artırır.

UYARI

Türkiye'de de obezite hastalığı gün geçtikçe artış göstermeye başladı. Obezite tıbbi bir durumdur, yani bir hastalıktır. Genel olarak doktorların bu konudaki uyarısı; fiziksel hareketlilik ne kadar fazlalaştırılırsa ve yeme-içme düzeni ne kadar iyi uygulanırsa riskin o kadar azalacağı yönündedir. Kısacası sağlık için "az ye, çok hareket et"diyebiliriz...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stephen Hawking’den tüm dünyayı ilgilendiren çok kritik uyarı: Giderek artıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN