Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahma Halil: İşgal gücü PKK Şengal'i boşaltmalı

Irak'ta Musul iline bağlı Sincar Kaymakamı Halil, terör örgütü PKK'nın bölgede rahatsızlık unsuru olduğunu belirterek,"PKK bu tavrından vazgeçmezse çok şiddetli tedbirler almak zorunda kalırız." dedi.

Giriş Tarihi: 15.12.2016 11:06
Mahma Halil: İşgal gücü PKK Şengal'i boşaltmalı

Irak'ta Musul iline bağlı Sincar Kaymakamı Mahma Halil, AA muhabirine yaptığı açıklamada kış şartlarının bastırması nedeniyle Sincar Dağı'nda kalan Yezidi sığınmacıların son günler geçirdiğini ve terör örgütü PKK'nın da insani yardımların ulaştırılmasına engel olduğunu söyledi.

Terör örgütünün bu tavrından vazgeçmemesi durumunda "çok şiddetli ve hiç beklemediği tedbirler almak zorunda kalacaklarına" dikkati çeken Halil, "PKK, Şengal'in sahibi olamaz. Buradaki çalışmaları sekteye uğratmak PKK'nın haddine değildir. İşgal gücü PKK'nın en kısa zamanda Şengal'i boşaltması gerektiğini bir kere daha hatırlatıyoruz. İnsanlar evlerine dönmek için onların çıkmasını bekliyor." ifadelerini kullandı.

Halil, konuyla ilgili Irak hükümeti, Göç ile Göçmenler Bakanlığı ve uluslararası yardım kuruluşları ile de görüştüklerini aktararak, soruna acil bir çözümün bulunması için girişimlerini sürdüreceklerini dile getirdi

IKBY Başkanı Mesut Barzani de daha önce yaptığı bir açıklamada, "PKK'nın Şengal'de işi yoktur. Orayı terk etmelidirler." diyerek örgütün bölgeyi terk etmemesi durumunda farklı seçeneklerin devreye gireceği sinyalini vermişti.

Başbakan Neçirvan Barzani de, "Şengal'de ne olacağına oranın halkı karar verecektir. PKK ve diğer yabancı unsurlar Şengal halkı adına konuşamaz ve karar veremez." ifadelerini kullanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahma Halil: İşgal gücü PKK Şengal'i boşaltmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN