Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör örgütü cephesi kimdir? El Nusra ne zaman kurulmuştur?

Cephesi Kimdir? Ne zaman kuruldu? Nasıl ortaya çıktı? El Nusra'nın amacı ne?. İşte En Nusra Terör örgütü ile ilgili tüm bilgiler...

Giriş Tarihi: 16.12.2016 15:52 Güncelleme Tarihi: 16.12.2016 15:58
Terör örgütü El Nusra cephesi kimdir? El Nusra ne zaman kurulmuştur?

El Nusra Cephesi, Suriye'deki en büyük silahlı gruplardan biri olan El Nusra'nın Kökü ABD'nin Irak işgaline kadar uzanıyor.

EL NUSRA TERÖR ÖRGÜTÜ NE ZAMAN KURULDU?

Selefi orijinli El Nusra Cephesi, Suriye'de Eylül 2011'de faaliyete geçse de Irak El Kaidesi sıfatıyla bu ülkedeki varlığı 2003'e dayanıyor. Babası Hafız Esad gibi Beşşar Esad de terör örgütlerini el altından destekleme politikasını izledi. Esad, ilk eylem yıllarında Irak'ta ABD'ye karşı savaşan Irak El Kaidesi'nin önde gelen destekçilerindendi. Suriye'de konuşlanmalarına, buradan adam devşirip maddi destek sağlamalarına ses çıkarmadı.

SURİYE’DE MUHALİF EL NUSRA CEPHESİ, EL KAİDE’DEN AYRILDI

EL NUSRA NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Suriyeli El Kaidecilerin bir kısmı ABD çekildikten sonra da Irak'ta kaldı. İç savaş başlayınca, Irak El Kaidesi bu militanları, kendi militanlarıyla birlikte Suriye'ye gönderdi.

Ülkede Arap Baharı etkisiyle başlayan rejim karşıtı çatışmalar Irak El Kaidesi'ni harekete geçirdi. Esad'in operasyonundan kaçıp Irak'a sığınan Suriyeli El Kaideciler bir bir geri dönmeye, muhaliflerle saf tutmaya başladı. El Nusra'nın bugünkü lideri Ebu Muhammed El Culani de o savaşçılardan biriydi.Culani, çoğunu Irak cephesinden tanıdığı çekirdek kadrosunu (Şûra Meclisi) kısa zamanda şekillendirdi. Birkaç ay içinde Afgan El Kaidesi tarzında (takım, tabur, tugay) organize olan örgüt, rejime bağlı milislere yönelik eylemlere girişti.

EN AZ 5 BİN EĞİTİMLİ SAVAŞÇIYA SAHİP

Örgütün ilk bir yılda 2-3 bin kişilik eylemci sayısı, özellikle kırsal alandaki hükümet birimleri ile askerî üslere düzenlediği etkili operasyonların ardından hızla arttı. Bugün 5-6 bin eğitimli savaşçının yanında, binlerce sempatizan timleri bulunuyor.

İSTİHBARAT BİRİMLERİ ÇOK GÜÇLÜ

Yöneticilerle üst düzey komutanların ağırlığını yabancılar oluşturuyor. İstihbarat birimi çok güçlü. Suriye hükümeti ile ordusuna sızdığı düşünülüyor. Örgütün ana gövdesini Irak ve Ürdünlüler oluştursa da El Nusra'nın tabanında Kuzey Afrika ve Körfez ülkeleri ile Afganistan, Pakistan, Çeçenistan gibi gerilimli coğrafyalardan gelen radikal savaşçılar bulunuyor.

EL KAİDE TARZIYLA SALDIRIYOR

El Nusra, Suriye muhalefetinin yüzde 2-3 gibi çok küçük bir kısmını oluştursa da kendine özgü, etkili saldırılarla öne çıktı. Özgür Suriye Ordusu'na bağlı gruplar daha çok cephe savaşını tercih ederken, El Nusra kırsalı ani kitle saldırılarıyla, şehirleri de intihar saldırıları ve bombalı araçlarla vuruyor.

EL NUSRA'NIN İKİNCİ ADAMI ÖLDÜRÜLDÜ


Esad'in medya organları ile çalışanlarını, rejimin önde gelenlerini hedef alan planlı suikastlar imajını güçlendiriyor. Komutan ve eylemcilerinin cephe savaşı tecrübeleri olması, El Kaide ve üçüncü ülkeler üzerinden elde ettikleri ağır silahlar, grubun etkisini artırıyor.

EL KAİDE'YE BAĞLILIK YEMİNİ ETTİLER

Bugüne kadar sadece bir-iki toplu infaz görüntüsü ile dört-beş liderlik mesajı yayımladı. Culani'nin o mesajlarından biri 9 Nisan'da El Kaide'nin internet sitesinde yayımlandı. Sesli mesajında, El Kaide lideri Ayman El Zevahiri'ye bağlılık yemini ediyordu. Culani ayrıca El Nusra'nın Irak El Kaidesi'nden lojistik destek ve eğitim desteği aldığını kabul ediyor. Zevahiri, kendi internet sitesinde aylar önce yayımladığı mesajında, militanlarına Suriye'de bir İslam Devleti kurmaları çağrısında bulunmuştu...

EL NUSRA'NIN HEDEFİ NE?

El Nusra'nın amacı Beşşar Esad'ı devirmek ve bu yolla kendi ideolojik amaçlarını uygulamak ve yaymak. Ancak El Nusra için Esad ve rejiminin devrilmesi sadece küçük bir hedef. Asıl amaçları Suriye devletini ele geçirmek... Örgüt bunun için bugün Esad karşısında omuz omuza savaştığı diğer muhalif gruplarla da savaşması gerektiğini biliyor. Bundan dolayı, Esed sonrası sahadaki diğer gruplarla yeni bir birliktelik kurup ülkeyi kafasındaki yönetime taşımayı hedefliyor. Bu bağlamda Suriye'ye Batı-yabancı müdahalesine de şiddetle karşı çıkıyor. Zira Batı askerinin Suriye'ye girmesi örgütün Esed sonrası için planladığı düzenin rafa kaldırılması anlamına geliyor.

ABD'NİN EL NUSRA POLİTİKASI

El Nusra'nın varlığı Suriye krizine müdahil olmak istemeyen Washington yönetimine bahane oluşturuyor. Başkan Obama, muhalefet içinde güçlenen radikal El Nusra'nın Esad sonrasında bir numaralı güç olarak tüm siyasi süreci kontrol altına almasından korkuyor. Bu nedenle Suriye'de ordu, polis, bakanlıklar, bürokrasi gibi kurumların korunmasını, kademeli bir geçiş hükümeti kurulmasını, Esad'in sürecin en sonunda gitmesini istiyor.

ÖRGÜTÜ HANGİ ÜLKE YÖNLENDİRİYOR?

Nusra, yalnız Irak El Kaidesi'yle değil, Pakistan'daki "çekirdek" El Kaide ile de bağlantılı. Nusra'nın bazı ülkelerle ilişkili olduğuna dair iddialar da var. Körfez bölgesinden bağışçıları ve bağlantıları olduğunu düşündürten işaretler mevcut. Kurucu lideri Muhammed El Culani hakkında pek bilgi yok. 40 yaşlarında olduğu ve Golan civarında doğduğu tahmin ediliyor.

Nusra şu an yalnız Suriye'de değil, Lübnan'daki mülteci kamplarında da örgütleniyor.

DEAŞ İLE ATEŞKES İLANI

Bir dönem DEAŞ ile karşı karşıya gelseler de iki örgüt arasında Mayıs 2014'te ateşkes ilan edildi. El Nusra şu an DEAŞ'ın destek kolu olarak eylemlerini sürdürüyor. Suriye'de faaliyet gösteren en agresif örgüt olarak nitelendiriliyor.

Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren El-Nusra'ya ait militanların, ülkede yaşanan iç savaş döneminde yüzlerce sivili öldürdükleri belirtiliyor.

BM'NİN "KARA LİSTESİNDE"

İlk dönemlerde 5-6 bin eylemcisiyle 100 binlik muhalif cephedeki varlığı pek önemsenmeyen El Nusra, son dönemde elde ettiği ağır silahlarla düzenlediği kanlı eylemlerin ardından gündeme taşındı. Nisan ayında El Kaide bağını kabul etmesiyle dikkatleri üzerine çekti. ABD'nin 'terör listesi'ne eklediği, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 'kara liste'ye aldığı örgüt, Avustralya ve İngiltere tarafından da terör örgütü olarak kabul ediliyor.

El Nusra Cephesi Kimdir? El Nusra terör örgütü ne zaman kuruldu? El Nusra nasıl ortaya çıktı? El Nusra'nın hedefi ne? El Nusra'nın DEAŞ ve El Kaide ile bağlantıları var mı? İşte En Nusra Terör örgütü ile ilgili tüm bilgiler

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör örgütü El Nusra cephesi kimdir? El Nusra ne zaman kurulmuştur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN