Hollanda’da sandıktan ırkçı söylem çıktı

Giriş Tarihi: 17.3.2017
Hollanda’da sandıktan ırkçı söylem çıktı

Türk bakanları ülkeye almayarak skandala imza atan Hollanda Başbakanı Rutte, seçimden zaferle çıktı. Rutte oyların yüzde 34’ünü Türkiye düşmanlığından aldı

Irkçı söylemler, İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve Türk bakanlara yönelik skandalın gölgesinde çarşamba günü yapılan seçimde giden Hollanda'da 33 milletvekili çıkaran Başbakan Mark Rutte'nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) birinci sırada yer aldı. İslam ve yabancı karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ise ikinci oldu. Rutte, 41 milletvekili kazandığı 2012 seçimlerinin gerisinde kaldı. Çıkış anketleri yorumlayan analistler, Rutte'ye oy verenlerin yüzde 81'inin Hollanda ekonomisinin son yıllarda iyi bir performans gösterdiğini ve yüzde 34'ününde Türkiye ile yaşanan diplomatik krizi başarılı bir şekilde yönettiğini düşünmesi VVD'yi sandıktan birinci parti çıkardı.

IRKÇI LİDERDEN KURTULUŞ YOK
Rutte, VVD'nin seçimlerden üçüncü kez en büyük parti olarak çıktığını belirterek, "Brexit ve ABD'de Trump'ın kazanmasından sonra Hollanda yanlış bir popülizme 'hayır' dedi. Artık kampanya bitti. Beraber olup istikrarlı bir hükümet kurmamız lazım" dedi. VVD'yi, 20 sandalyeye ulaşan aşırı sağcı Geert Wilders'in liderliğindeki PVV takip etti. 2012'de 15 milletvekili çıkaran yabancı ve İslam karşıtı PVV'nin gücünü artırması dikkati çekti. Daha önce koalisyonu reddeden Wilders, "Teklif gelirse koalisyon için görüşmelere açığım ve hazırım. Rutte benden henüz kurtulamadı" diye konuştu. PVV'yi 19'ar milletvekili ile AB yanlısı Demokratlar 66 (D66) ve son zamanlarda İslam karşıtı söylemlerde bulunan Hristiyan Demokrat Parti (CDA) takip etti. Jesse Klaver liderliğindeki Yeşil Sol (GL) ise önemli bir çıkış yakaladı. Parti, güçlü kampanyasıyla 2012'de 4 olan milletvekili sayısını 14'e yükseltmeyi başardı. Sosyalist Parti (SP) de bir kayıpla mecliste 14 sandalye elde etti.

RUTTE WILDER S'İ İSTEMİYOR
Çıkış anketlerine göre Rutte'nin en az 4 partili bir koalisyon hükümeti kuracağı tahmin ediliyor. 21 Mart'ta resmi sonuçların açıklanmasının ardından Rutte liderliğindeki VVD'nin Hristiyan Demokrat CDA ve AB yanlısı D66 ile hükümet kurmak isteyeceğine kesin gözüyle bakılıyor ancak gerekli 76 sandalyeye ulaşabilmek için dördüncü bir partiye ihtiyaç duyuluyor.

TÜRKLERİN KURDUĞU DENK PARTİSİ'NE 3 SANDALYE
PvdA'nın entegrasyon politikasına güvenoyu vermedikleri için ihraç edilen Türk kökenli milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk'ün kurduğu DENK Partisi ise 3 sandalye elde etti. DENK'in katıldığı ilk seçimde milletvekili çıkarması önemli görülüyor. Öte yandan, değişik partilerden toplamda 7 Türk kökenli aday, milletvekili olarak meclise girmeyi başardı.

BILD'DEN YENİ BİR 'HAYIR' KAMPANYASI
Dün de yine Recep Tayyip Erdoğan'ı manşete alan gazete, "Türkler Erdoğan'a haddini bildiriyor" şeklindeki çirkin başlığıyla yalanlarla dolu bir habere daha imza attı. Irkçı söylemlerine devam eden Bild, "evet" diyen bir Türk vatandaşının görüşüne bile yer vermedi.ERDOĞAN'A OY
Çarşamba günü sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf hem Hollanda, hem de Türkiye'nin gündemine oturdu. Paylaşılan fotoğrafta bir seçmenin oy pusulasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adını yazıp, oyunu da bu şekilde kullanması sosyal medyada kısa sürede birçok kişi tarafından paylaşıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda’da sandıktan ırkçı söylem çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN