Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avusturya’da lık karşıtı protesto

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, 18 Mart lığa Karşı Uluslararası Eylem Günü dolayısıyla düzenlenen protesto yürüyüşüne, farklı etnik kökenlerden 10 bine yakın gösterici katıldı.

Giriş Tarihi: 19.3.2017 11:28
Avusturya’da ırkçılık karşıtı protesto

Protestocular, çeşitli ulusların bayraklarının yanı sıra "Sığınmacılar hoş geldi", "Korku yerine özgürlük", "Daha insanca sığınmacı yasası" ve " yasağına hayır" yazılı dövizlerle, parlamento binasına yürüdü.

''MÜSLÜMAN KADINLAR ÜZERİNDEN PROTESTO YAPILIYOR''

Müslüman sivil toplum ağı adına konuşan Esim Karakuru, lık ve karşıtı açıklamalara basının yer vermediğine işaret ederek, "Müslüman lar üzerinden politika yapılıyor. Müslüman kadınlar ayrımcılığın birçok şekliyle karşı karşıya kalıyor. Bu ayrımcılık, toplumun her kademesinde hissediliyor. Bu nedenle bugün burada sesimizi yükseltmek ve mücadele vereceğimizi söylemek için toplandık." dedi.

''KİMSENİN KILIK KIYAFETE KARIŞMA HAKKI YOK''

Müslüman olsun olmasın, hiç kimsenin bir kadının kılık kıyafetine karışma hakkının olmadığını belirten Karakuru, Avusturya'ya farklı ülkelerden daha insanca bir yaşam sürmek için gelen sığınmacılar üzerinden siyaset yapıldığını ve bu insanların tekrar geldikleri li bölgelerine geri gönderilmek istenildiğini ifade etti.

Sivil toplum kuruluşlarından Avusturya Halk Yardımı yöneticisi Erich Fenninger de ekonomik sorunların politik malzeme olarak kullanıldığını, bu durumun toplum içinde ayrımcılık ve nefreti artırdığını söyledi.

''SİYASİ SÖYLEM OLARAK KULLANMAYA BAŞLADILAR''

Fenninger, "Aşırı sağcı küçük gruplar ve aşırı sağ partilerin kullandığı ifadeler, büyük partiler tarafından eleştirilirdi. Bugün bu büyük partiler aynı söylemleri siyasi programlarına alarak, kullanmaya başladılar. Aşırı sağ politikalar hükümet programında yer almaya başladı. Buna karşın insan hakları, savunulması bir yana, aksine tamamen ortadan kaldırılıyor." diye konuştu.

Sığınmacıların 'suçlu' olarak nitelendirildiğini dile getiren Fenninger, insanların sınıflandırıldığını, farklı sıfatlarla damgalandığını kaydetti.

Yaklaşık 4 saat süren protesto yürüyüşü, parlamento binası önünde olaysız sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avusturya’da ırkçılık karşıtı protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN