Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da " i"

'ın başkenti Doha, aralarında Türklerin de olduğu i, ud ustası ve musiki gruplarının katılımıyla düzenlenen "Ud i"ne ev sahipliği yapıyor.

Giriş Tarihi: 19.3.2017 13:58 Güncelleme Tarihi: 19.3.2017 14:03
Katar'da Ud Festivali

Hükümete bağlı "a el Köyü" tarafından "Beşinci Tel" ismiyle düzenlenen de, , , , , Katar, Sui Arabistan ve 'tan 14 udi ve ud ustasının yanı sıra 4 grubu yer alıyor.

Festivale katılan çılar tarafından Katara Kültür Köyü'ndeki tiyatrosunda verdikleri konser yüzlerce kişi tarafından beğeniyle dinlendi.

Türkiye'den katılan udi İsmail Zafer, katılım ve program içeriği açısından böyle bir festivalin 'da ilk defa düzenlendiğini ifade etti. Zafer, "Festivalde, tarihi 1904 ya da 1907'ye dayanan dünyadaki nadir olarak nitelendirilebilecek udlar sergileniyor." dedi.

''DERS VERECEKLER''

Bu festivallin, özellikle ülkelerindeki musikişinasların ehemmiyet verdiği ve halihazırda boş olan bir alanı doldurduğunu kaydeden Zafer, "Festivale, Türkiye'den katılan iki udi ve ud ustası, bu özgün sanata ilişkin ders verecek." diye konuştu.

Festivale katılan isimler arasında Türkiye'den Serhan Ayten, Tunus'tan Beşir el-Garbi ile Nida Mahmud ve Suriye'den Muhenned Nasr yer alıyor.

Konserlerin yanı sıra dünyadan nadir ud örneklerinin sergilendiği, enstrümanın tarihi ve gelişimine ilişkin seminerlerin düzenleneceği festivalin, salı gününe kadar devam etmesi öngörüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar'da "Ud Festivali"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN