, ''lere katılmayacağız''

Giriş Tarihi: 20.3.2017 16:17
Çin, ''Müzakerelere katılmayacağız''

, Birleşmiş Milletlerin (BM) bu yılki " ların Yasaklanması Antlaşması" toplantısına katılmayacağını açıkladı.

Sözcüsü Hua Çunying, başkent 'de düzenlediği günlük olağan basın toplantısında, anlaşmanın taraflarıyla "dürüst ve derin" diyaloğun ardından yaptıkları dikkatli değerlendirmeler neticesinde, bu yılki lere katılmama kararı aldıklarını söyledi.

ların kapsamlı şekilde yasaklanması ve topyekun imha edilmesinden yana olduklarının altını çizen Hua, "bu tutumlarının, söz konusu anlaşmanın temeliyle aynı doğrultuda olduğunu" dile getirdi.

''ADIM ADIM İLERLENMESİ GEREKİYOR''

Nükleer silahsızlanma hedefine bir günde ulaşılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Hua, bu amacın gerçekleştirilmesi için "küresel stratejik istikrarı ve ülkelerin ulusal güvenliğini teminat altına alacak şekilde adım adım ilerlenmesi gerektiğini" kaydetti.

İlgili sürecin mevcut nükleer silahsızlanma ve yayılmayı önleyici uluslararası mekanizmalar tarafından ele alınması gerektiğini savunan Sözcü Hua, "Müzakereye katılmayacak olsak da nükleer silahların yasaklanması ve topyekun imha edilmesi yönündeki kesin ve net tavrımız değişmeyecektir." ifadesini kullandı.

BM'de yapılan oylamada "Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması" müzakere toplantısının 27 Mart'ta yapılması kararlaştırılmıştı. Çin'in çekimser oy kullandığı karar tasarısına başta ABD olmak üzere nükleer silaha sahip çoğu ülke karşı çıkmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin, ''Müzakerelere katılmayacağız''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN