Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın en büyük inin başına karşıtı getirildi

Giriş Tarihi: 20.3.2017 10:56 Güncelleme Tarihi: 20.3.2017 10:57
Hindistan'ın en büyük eyaletinin başına Müslüman karşıtı Hindu din adamı getirildi

'da en büyük Uttar Pradesh'in birinci bakanlığına ateşli milliyetçisi ve karşıtı bir nın atanması, çok çeşitli din gruplarını barındıran ülkenin bir Hindu devleti olma politikasına sapabileceğini gösteriyor.

Geçmişte azınlığa karşı kışkırtmalarıyla bilinen Yogi Adityanath'ın birinci bakan seçilmesini şaşkınlıkla karşılayan gözlemciler, bunun Narendra Modi'ye 2014'te seçim kazandıran ve halkın tümü için kalkınma hedefleyen undan sapma anlamına geldiğini söylediler. Reuters'e konuşan eski gazeteci ve yorumcu Shekhar Gutta, "Modi 'ın bir ülkesi olduğunu ve öyle kalacağını söylüyor. Yani, Hindularda olacak, ayağınızı denk alın".

Modi'nin Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) sözcüsü ise, hükümetin vatandaşlar arasında din temelinde bir ayırım gözetmediğini söyledi.

BÜYÜK FARKLA KAZANDI

BJP bir hafta önce yapılan Uttar Pradesh seçimlerinde Hinduların oylarıyla çok farklı bir galibiyet kazanmıştı. Cumartesi günü milletvekilleri de 44 yaşındaki Adityanath'ı birinci bakan seçti.

220 MİLYON NÜFUSLU EYALET!

Uttar Pradesh, 220 milyon uyla, eğer bağımsız bir devlet olsaydı, dünyanın en büyük beşinci nüfusuna sahip ülkesi olurdu.

BJP, eyalet nüfusunun yüzde 19'unu teşkil eden Müslümanlar arasından seçimde hiç aday göstermedi. Seçimde Hindular dışında Hıristiyan, Sih ve diğer azınlık gruplardan adaylar yarıştı.

Nüfusu 1.3 milyar olan Hindistan'da halkın yüzde 80'i Hindu, yüzde 14'ü Müslüman, geri kalanı ise Hıristiyanlar, Sihler ve diğer azınlık gruplara mensup. Hindistan resmen laik bir ülke olmasına rağmen, Modi yılardır Hindu milliyetçiliği politikası güdüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan'ın en büyük eyaletinin başına Müslüman karşıtı Hindu din adamı getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN