'ya Türk Anıtı

Giriş Tarihi: 20.3.2017 16:46 Güncelleme Tarihi: 20.3.2017 16:52
Yeni Zelanda'ya Türk Anıtı

Başkent 'daki Pukeahu Ulusal Savaş Anıtı Parkı'ndaki Türk Anıtı törenle açıldı. Kültür ve Miras Bakanı Maggie Barry, geleneğinin Gelibolu'da doğduğunu belirtti.

Törene Kültür ve Miras Bakanı Barry'nin yanı sıra Gazi İşleri Bakanı David Bennett, Belediye Başkanı Justin Lester, 'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, temsilcileri, askeri yetkililer ve Türk vatandaşları katıldı.

Barry, törende yaptığı konuşmada, Türk Anıtı'nın açılmasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendiğini söyledi.

AVUSTRALYA'DAN SONRA İLK ANIT HAKKI TÜRKLERE VERİLDİ

Yeni açılan anıtın başkent Wellington'un güneyindeki Tarakena Körfezi'nde yer alan 'nı tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade eden Barry, "Pukeahu Ulusal Savaş Anıtı Parkı'nda Avustralya Anıtı'ndan sonra açılışı yapılan ilk anıtın Türkiye'ye ait olması isabetlidir, zira geleneği Gelibolu'da doğmuştur. Gelecekte, İngiliz, Amerikan, Belçika ve Fransız anıtları da açılacak." diye konuştu.

''ÇANAKKALE SAVAŞLARI, CENTİLMENLER SAVAŞIDIR''

Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ergin yaptığı açıklamada, Gelibolu çıkarması ve müteakiben yaşanan Çanakkale Savaşlarının tarihin kaydettiği son "centilmenler savaşı" olduğunu söyledi.

Türkiye ile Yeni Zelanda arasında tarihi Çanakkale Savaşlarına dayanan ve diğer ülkelere örnek teşkil eden köklü ilişkileri bulunduğunu belirten Büyükelçi Ergin, "Sayısız nin havada birbiriyle çarpıştığı bir savaşta dedelerini yan yana kaybeden Türkiye ve Yeni Zelanda, bu savaştan dostluk yaratarak dünyaya olgunluk dersi vermiştir." ifadelerini kullandı.

Anıta ayrılan yer için Yeni Zelanda hükümetine teşekkür eden Ergin, "Kültür ve Miras Bakanı Barry'nin şahsında Yeni Zelanda hükümetine, Pukeahu Ulusal Savaş Anıtı Parkı'nda Türk Anıtı için ayırdıkları bu müstesna yer için teşekkür ediyorum." dedi.

YENİ ZELANDALI SANATÇI TARAFINDAN TASARLANDI

Yeni Zelandalı sanatçı Matt Gauldie tarafından tasarlanan anıtta, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934'te Anzak annelerine hitaben yazdığı mektuptaki, ''Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.'' ifadeleri yer alıyor.

Anıt Gelibolu'dan getirilen taşlarla güçlendirilen beton kaide üzerinde 2 metre yüksekliğindeki ve 700 kilogram ağırlığındaki bronz levhadan oluşuyor. Ayrıca Gelibolu'dan getirilerek Wellington'da yetiştirilen "Türk çamı" (kızılçam) da Türk-Yeni Zelanda dostluğunun yaşayan bir örneği olarak anıtın arkasında yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Zelanda'ya Türk Anıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN