Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den ve larına elektronik cihaz na dair 'den yeni açıklama

Giriş Tarihi: 21.3.2017 11:11 Güncelleme Tarihi: 21.3.2017 15:55
ABD'den Ortadoğu ve Afrika uçuşlarına elektronik cihaz yasağına dair THY'den yeni açıklama

ABD'nin ve 'da 10'dan fazla ülkeden 'ya yapılan larda yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınmasını yasaklayacağı iddia edildi. Türkiye ile ilgili olan iddialar hakkında basın açıklaması yaptı. Uygulamanın dört gün sonra hayata geçirileceği belirtildi.

n medyasında yer alan ve ABD'li yetkililere dayandırılan haberlerde, ve ülkelerinden ABD'ye seyahat eden yolcuların DVD oynatıcı, , bilgisayarlarını kabine almalarının yasaklanacağı ve bagaja verilmesi koşulunun getirileceği öne sürüldü.

Direktifin bir güvenlik tehdidi sonucu verildiği belirtilerek uygulamanın salı günü başlamasının beklendiği iddiasında bulunuldu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Dışişleri Bakanlığının ise medyasına elçiliklerin ilgili havayolları şirketlerini bilgilendirmeye başladığını açıkladığı duyuruldu.

Söz konusu yasaktan hangi ülke ve havayolu şirketlerinin etkileneceğine ilişkin bilgi verilmedi.

ÜRDÜN'DEN AÇIKLAMA

Kraliyet Havayolları (Royal Jordanian Airlines), Twitter hesabından, larında çoğu elektronik cihazın kabinlere alınmasını yasaklayacaklarını açıkladı.

Şirket, daha sonra sildiği tweetinde şu ifadelere yer verdi:

"ABD'nin ilgili bakanlıklarından verilen talimatlar gereğince ABD'ye giden veya ABD'den gelen tüm uçuşlarımızda elektronik ve elektrikli cihazların yolcu kabinine alınmasının kati bir surette yasaklandığını değerli yolcularımıza bildiriyoruz. Cep telefonları ve tıbbi cihazlarına uçuş sırasında gereksinim duyulduğundan bu cihazlar yasak dahilinde değiller."

Açıklamada uygulamanın salı günü başlayacağını duyuran şirket, n Montreal, New York, Chicago ve Detroit uçuşlarında uygulanacağını kaydetti.

SUUDİ HAVAYOLU ŞİRKETİ DE İDDİAYI DOĞRULADI

Arabistan'ın El Riyad gazetesi ise Suudi hükümetinin sivil havacılık otoritelerini yasak konusunda bilgilendiğini yazdı.

Suadia Hava Yolları da Twitter hesabı üzerinden bu iddiayı doğruladı.

Havayolu şirketi, 22 Mart'tan itibaren uygulanmaya başlanmak üzere kabinlere cep telefonundan büyük tüm elektronik cihazların alınmasının yasak olduğunu ifade etti.

THY'DEN YENİ BİR AÇIKLAMA GELDİ

Türk Hava Yolları () bugün öğleden sonra yaptığı açıklamada, ABD varışlı seferlerde cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda karar alındığını bildirdi. THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, ABD varışlı seferlerde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alındığı belirtildi. Açıklamada, medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyaların uçak altı kargo bölümünde taşınabileceği kaydedildi. THY tarafından yapılan yeni açıklamada ise, uygulamanın dört gün sonra hayata geçirileceği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Ortadoğu ve Afrika uçuşlarına elektronik cihaz yasağına dair THY'den yeni açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN