Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'da cumhurbaşkanı adaylarının "açık oturum" sınavı

Fransa'da cumhurbaşkanı lerine katılacak olan ve anketlerde en fazla şans verilenler arasında yer alan 5 aday, televizyonda canlı yayınlanan açık oturumda kozlarını paylaştı.

Giriş Tarihi: 21.3.2017 12:08
Fransa'da cumhurbaşkanı adaylarının açık oturum sınavı

TF1 kanalındaki tartışmaya Ulusal Cephe Partisi lideri , bağımsız aday Emmanuel Macron, merkez sağdaki Cumhuriyetçi Parti adayı François Fillon, Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon ile radikal solun adayı Jean-Luc Melenchon katıldı.

Adayların, yaklaşık 3,5 saat süren açık oturumda ekonomi, eğitim, göç, göçmenler, güvenlik, asayiş, laiklik ve tesettür mayosu konularındaki hararetli tartışması damgasını vurdu.

EN İNANDIRICI ADAY MACRON

Tartışma sürerken düzenlenen bir anket ise seçmenlerin açık oturumda Macron'u "en inandırıcı aday" olarak gördüğünü ortaya koydu.

BFM kanalının anketine göre, bu konuda se��menlerin yüzde 29'u Macron'u, yüzde 20'si de Melenchon'u ilk iki sırada gösterdi. Fillon ve 'in yüzde on dokuzar beğenilme oranını yakaladığı sıralamada, Hamon yüzde 11 ile sonuncu oldu.

LE PEN'DEN IRKÇI VAATLER

Tartışmada karşıtı görüşlerini yineleyen aşırı sağcı Le Pen, seçilirse ülkeye hiçbir şekilde göçmen almayacağı vaadinde bulundu ve Schengen sınırlarında yine kimlik kontrolü başlatacağı sözünü verdi.

Le Pen, bazı belediyelerin plajlarda tesettür mayoya getirdiği yasağa destek verdi, Macron ve Melenchon ise karşı çıktı.

Küresel ısınma tehdidine dikkati çeken Melenchon, seçildiği takdirde nükleer enerji santrallerini kademeli olarak kapatacağını vadetti.

Hamon, istihdamın artırılmasına önem vereceğini taahhüdünde bulundu. Macron da iş dünyasında yatırımların artırılması için daha esnek kurallar getireceğini söyledi.

Fillon ise alım gücünü artırmayı ve sosyal kesintileri düşürmeyi planladığını aktardı.

Cumhurbaşkanı inin ilk turu nisan ayında gerçekleştirilecek. Bu turda hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde oy alamaması halinde mayısta ikinci tur yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da cumhurbaşkanı adaylarının "açık oturum" sınavı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN