Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de Park sorgulanıyor

'de Devlet Başkanlığı görevinden azledilen , ülkeyi sarsan ıyla ilgili üzgün olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 21.3.2017 11:24
Güney Kore'de Park sorgulanıyor

Park, adının karıştığı siyasi nüfuz ı kapsamında görevinden alınmasının ardından ilk kez konuştu.

Hakkındaki 13 suçla ilgili sorgulanmak üzere Seul Merkez Bölge Savcılık Ofisi'ne geldiğinde gazetecilere "Üzgünüm." diyen Park, soruşturmada iş birliği yapacağını belirtti.

Bu arada, Savcılık Ofisi önünde bekleyen Park leriyle karşıtlarının muhtemel çatışmasını önlemek için yaklaşık 2 bin görevlendirildi.

HENÜZ CEZASI NET DEĞİL

Savcıların, sorgusu geç saatlere kadar sürmesi beklenen Park hakkında tutuklama kararı çıkarıp çıkarmayacağı henüz bilinmiyor.

İçişleri Bakanlığı geçen hafta yeni devlet başkanını seçmek için 9 Mayıs'ın seçim tarihi olarak belirlendiğini açıklamıştı.

Ülke tarihinde azledilen ilk devlet başkanı olan Park, yakın dostu Choi Soon-sil aracılığıyla ülkenin büyük holdinglerinden bağış adı altında rüşvet almak ve karşılığında muhataplarına siyasi menfaatler sağlayarak görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor. Güney Kore Parlamentosu, 9 Aralık 2016'da Park hakkında soruşturma açılmasına karar vermiş ve Park'ın yetkileri geçici olarak Başbakan Hwang Kyo-ahn'a devredilmişti. Anayasa Mahkemesinin 8 yargıçtan oluşan heyeti, 10 Mart'ta Park'ın devlet başkanlığı görevinden azledilmesine oy birliğiyle karar vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kore'de Park sorgulanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN