Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da Ganj ve nehirlerine "" statüsü verildi

'da yüksek , halkı tarafından kutsal sayılan Ganj ve nehirlerinin hukuki olarak " " statüsünde değerlendirilmesine karar verdi.

Giriş Tarihi: 21.3.2017 14:49
Hindistan'da Ganj ve Yamuna nehirlerine insan statüsü verildi

BBC'de yer alan habere göre, ülkenin kuzeyindeki Uttarakhand eyaleti yüksek si, Ganj ve nehirlerine, "yaşayan " statüsü verilmesi ve haklarının "l vasi" sıfatıyla eyalet yetkilileri tarafından korunması yönünde karar aldı.

Mahkeme, yeni yasal statüyle ı kirletmenin bir a zarar vermekle aynı yasal yaptırıma tabi olacağını belirtti.

''FİZİKSEL VE RUHSAL DİRLİK VEREN KAYNAKLAR''

Her iki nehrin de Hindu inancında "derin bir yeri" olduğu, insanların nehirlerle kolektif olarak "manevi bir bağ" kurdukları vurgulanan mahkeme kararında, "Nehirlerin nüfusunun sağlığı ve gönenci için önemi büyük. Onlar kadim zamanlardan bu yana bize fiziksel ve ruhsal dirlik veren kaynaklar." ifadeleri yer aldı.

Ganj ve Yamuna nehirleri Hint kültüründe kutsal kabul ediliyor. Halkın büyük bölümü onları tanrıça olarak görüyor. Ancak ülkenin büyük yerleşim merkezlerini kat eden akarsular sanayileşme ve kentleşmenin beraberinde getirdiği kirlilik tehdidiyle karşı karşıya. Yeni statünün nehirlerin muhafazasına ve kirlilikten korunmasına yardımcı olması bekleniyor.

Daha önce 'da , gerçek kişilerin sahip olduğu yasal hakları kazanarak dünyada bu statüye sahip ilk akarsu olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan'da Ganj ve Yamuna nehirlerine "insan" statüsü verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN