Merkel’den flaş Türkiye açıklaması

Giriş Tarihi: 3.5.2017 10:26 Güncelleme Tarihi: 3.5.2017 10:34
Merkel’den flaş Türkiye açıklaması

Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı sistemi değişikliği konusuna değinen Merkel, ”Şüphesiz eleştirilerimiz konusunda net olmalıyız, ancak bir o kadar da akılcı olmalıyız, çünkü Türkiye ile iyi bir ilişki bizim çıkarımıza” ifadelerini kullandı.

Başbakanı , Türkiye ve Almanya'da yaşayan Türkleri ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Kölner Stadtanzeiger gazetesine konuşan Merkel, partisinden gelen çifte vatandaşlığın kaldırılması yönündeki taleplere rağmen buna karşı çıktı. Eylül ayında yapılacak seçimlerde çifte vatandaşlık konusunun ön plana çıkarılmasına karşı çıkan Merkel," Çifte vatandaşlık konusunda 1999'daki gibi bir seçim kampanyası olmayacak" dedi.

Hristiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) aralık ayında yapılan parti kongresinde delegeler parti yönetimine rağmen çifte vatandaşlık yasasında değişiklik yapılması yönünde tavır ortaya koymuştu. Merkel ise bunu reddetmişti. Türkiye'de yapılan anayasa değişikliği referandum sonuçlarıyla çifte vatandaşlık konusunda bağ kurulmasına da karşı çıkan Merkel, "Ben referandumda çıkan sonuçla doğrudan bir bağ olduğunu düşünmüyorum. Benim için önemli olan Almanya'da uyumun başarılı olması, vatandaşlık konusu burada ana unsur değil" diye konuştu. Merkel, partisinden yükselen "İslam yasası" taleplerine de karşı çıktı. Federal İçişleri Bakanlarının ilgili İslami kurumlarla yürüttükleri İslam konferansının iyi bir işbirliği olanağı sunduğunu kaydeden Angela Merkel," Ben belirli bir dini topluluk için bir yasa hazırlanmasını doğru bulmuyorum" dedi.

"TÜRKİYE İLE İYİ BİR İLİŞKİ BİZİM ÇIKARIMIZA"

Türkiye'de yapılan Cumhurbaşkanlığı sistemi değişikliği konusuna da değinen Merkel, "Şüphesiz eleştirilerimiz konusunda net olmalıyız, ancak bir o kadar da akılcı olmalıyız, çünkü Türkiye ile iyi bir ilişki bizim çıkarımıza" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel’den flaş Türkiye açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN